Mecenas Jarosław Kaczyński złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko b. pełnomocniczce wojewody dolnośląskiego, która spoliczkowała przedstawicielkę Obywateli RP. "Nie ma zgody mojej klientki na takie działania i relatywizowanie tych czynów" - napisał w poniedziałek na Twitterze.
Reklama

Posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus opublikowała w mediach społecznościowych film pochodzący z profilu wolne-media.pl, na którym widać, jak podczas sobotnich obchodów Dnia Weterana na placu Piłsudskiego w Warszawie spoliczkowano jedną z protestujących.

Na placu zgromadziła się grupa demonstrantów, którzy krzyczeli hasło "konstytucja". W pewnym momencie do barierek, przy których stali, podeszła pełnomocniczka wojewody dolnośląskiego ds. obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i spoliczkowała jedną z protestujących, mówiąc: "zamknij się, głupia babo". Na nagraniu widać, jak zgromadzone osoby proszą o interwencję Żandarmerii Wojskowej.

"Złożyłem w imieniu mojej klientki prywatny akt oskarżenia za wydarzenia 1 września - została ona spoliczkowana, czym naruszono jej nietykalność cielesną. Nie ma zgody mojej klientki na takie działania i relatywizowanie tych czynów" - napisał Kaczyński na Twisterze, załączając skan fragmentu aktu oskarżenia.

Scheuring-Wielgus za pośrednictwem Twittera zwróciła się w niedzielę w sprawie sobotniego incydentu do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, powołując na art. 217 kodeksu karnego. "Osoba, która uderza lub w inny sposób narusza nietykalność cielesną drugiego człowieka, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do 1 roku" - napisała posłanka. "Ma Pan do zidentyfikowania zwolenniczkę +dobrej zmiany+" - dodała posłanka zwracając się do szefa MSWiA.

W odpowiedzi Brudziński potępił "agresję fizyczną", jednak wskazał też na wcześniejsze agresywne zachowanie protestującej. "Absolutnie potępiam spoliczkowanie zakłócającej (po raz kolejny) uroczystości państwowe agresywnej Pani. Osoba która uderzyła przedstawicielkę #ObywateliRP została wylegitymowana przez @PolskaPolicja. Odpowiedzią na agresję werbalną nie może być agresja fizyczna" - napisał na Twitterze szef MSWiA.

Według nieoficjalnych informacji, kobieta, która spoliczkowała przedstawicielkę Obywateli RP to Dominika Arendt-Wittchen. W niedzielę wojewoda poinformował PAP, że osoba która spoliczkowała przedstawicielkę Obywateli RP, złożyła rezygnację z pełnionej funkcji.