Finlandia i Francja wezwały do wzmożenia starań o to, by w następnej dekadzie Europejczycy osiągnęli "większą autonomiczną zdolność do wspólnej interwencji militarnej w obronie swojego bezpieczeństwa".

Wezwanie to jest zawarte w opublikowanym w czwartek w Helsinkach wspólnym oświadczeniu kończącego wizytę w Finlandii prezydenta Francji Emmanuela Macrona i fińskiego premiera Juhy Sipili.

W oświadczeniu zaakcentowano, że europejska zdolność do wspólnej interwencji militarnej w celu obrony bezpieczeństwa Europejczyków i ich interesów obronnych ma być "wsparta przez silny i innowacyjny europejski przemysł obronny oraz odpowiednie wspólne instrumenty budżetowe".

Przypomniano, że kiedy po atakach terrorystycznych we Francji z 13 listopada 2015 r. Paryż przywołał, po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej, klauzulę wzajemnej pomocy przewidzianą w Traktacie o UE, Finlandia stanęła zdecydowania po stronie Francji w ramach wspólnego wysiłku w walce z terroryzmem.

Wcześniej w czwartek Macron podczas spotkania z fińskim prezydentem Saulim Niinisto przypomniał, że Finlandia była pierwszym krajem, który pomógł Francji po atakach terrorystycznych. "To był konkretny przykład tego, co zrobiliśmy wspólnie, i mamy dług wobec Finlandii" - podkreślił.

We wspólnym oświadczeniu zwrócono uwagę, że "wszystkie dwustronne czy wielostronne działania muszą prowadzić do tego, by móc przeciwstawić się bezpośrednio zagrożeniu terrorystycznemu, zagrożeniom hybrydowym, jak i polityce siły".

Podczas wizyty Macrona w Helsinkach Francja i Finlandia przyjęły również deklarację o "wykorzystaniu sztucznej inteligencji"."Prezydent Macron i ja zdecydowaliśmy się uruchomić współpracę między naszymi krajami w dziedzinie sztucznej inteligencji. Celem jest przygotowanie zaleceń w sprawie sztucznej inteligencji, które będą mogły być użyte nie tylko w Finlandii i Francji, ale także na poziomie UE" - powiedział w czwartek premier Sipila.