Podczas swej dwudniowej wizyty w Irlandii w sobotę i niedzielę papież Franciszek spotka się z ofiarami pedofilii - zapowiedział rzecznik Watykanu Greg Burke. Dodał, że papież będzie modlił się za ofiary w katedrze w Dublinie.

W trakcie wtorkowego briefingu przed podróżą Franciszka na IX Światowe Spotkanie Rodzin rzecznik Stolicy Apostolskiej nie podał żadnych szczegółów dotyczących planów spotkania z ofiarami seksualnego wykorzystywania ze strony duchowieństwa. Zazwyczaj podczas papieskich pielgrzymek odbywają się one przy zachowaniu pełnej dyskrecji, a Watykan informuje po ich zakończeniu.

Dyrektor watykańskiego biura prasowego powiedział ponadto, że Franciszek będzie modlił się za ofiary pedofilii w dublińskiej katedrze.

Irlandia to kraj, w którym doszło do jednego z największych pod względem skali, liczby ofiar i sprawców skandalu pedofilii w ciągu siedmiu dekad począwszy od lat 30-40 zeszłego wieku.

Przypominają o tym przed podróżą Franciszka tamtejsze stowarzyszenia ofiar i ich działacze walczący o surowe ukaranie sprawców tych czynów oraz kościelnych hierarchów, którzy je ukrywali.

W 2010 roku specjalny list do katolików w Irlandii wystosował papież Benedykt XVI. (PAP)