Wszystkie projekty społeczne, o których mówiliśmy na kwietniowej konwencji, są już praktycznie gotowe i jesienią trafią do Sejmu - zapowiedziała w piątek wicepremier, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło.

W kwietniu podczas Konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy zaprezentowano rozwiązania dotyczące polityki społecznej. Wśród propozycji było m.in. 300 zł wyprawki dla dziecka przed każdym rokiem szkolnym ("Dobry start"), premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka (chodzi o dodatkowy urlop rodzicielski), 23 mld zł na program "Dostępność plus".

Szef rządu Mateusz Morawiecki mówił wtedy także o wprowadzeniu dodatkowej minimalnej emerytury dla kobiet, które osiągnęły wiek emerytalny, nie mają nawet minimalnej emerytury, a urodziły co najmniej czworo dzieci. Zapowiedziano też udogodnienia dla młodych mam studentek i program darmowych leków dla kobiet w ciąży.

Reklama

"Wszystkie projekty społeczne, o których mówiliśmy na konwencji, są już praktycznie zamknięte i gotowe. Jesienią zostaną przyjęte, te które muszą być przyjęte w postaci ustaw, przez Sejm. Do końca tego roku to wszystko będzie już uruchomione, część tych projektów będzie realizowana od przyszłego roku, jak zapowiadaliśmy" - zapowiedziała Szydło w radiowej Jedynce.

Jak podkreśliła, jesienią zostaną zaprezentowane rozwiązania dotyczące wsparcia emerytów. "Seniorzy to jest grupa, która niewątpliwe potrzebuje projektów, które będą jasno kierowane i dedykowane" - mówiła wicepremier. Dopytywana o termin zaprezentowania tych propozycji, odpowiedziała: "myślę, że jesień, po wakacjach, to jest termin, kiedy będziemy mogli powiedzieć konkretnie, jakie są propozycje".

Od 1 lipca drogą elektroniczną można składać wnioski w ramach programu "Dobry start". 300 zł wyprawki przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.

Natomiast program "Dostępność plus" jest planowany na lata 2018-2025. Jego celem ma być zapewnienie niezależności życia i podniesienia jego jakości osobom o szczególnych potrzebach, m.in. seniorom, osobom na wózkach inwalidzkich i poruszających się o kulach lub laskach, niewidomym i słabowidzącym, głuchym i słabosłyszącym, z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi, kobietom w ciąży i osobom z małymi dziećmi. Planuje się, że na program "Dostępność plus" zostanie przeznaczone ponad 23 mld zł - z funduszy unijnych i krajowych oraz z tzw. funduszy norweskich i EOG.