Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami i intensywnymi opadami deszczu we wschodniej Polsce oraz możliwym gwałtownym wzrostem stanu wód na rzekach w woj. podkarpackim.

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia dotyczy województw we wschodniej i środkowej Polsce: małopolskiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego, łódzkiego i części wielkopolskiego. Oznacza to, że mogą tam wystąpić warunki sprzyjające powstaniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które powodujące straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. W obszarze występowania zagrożenia można się spodziewać m.in. opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym.

IMiGW informuje również, że na Podkarpaciu w związku z prognozowanymi opadami deszczu, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich bądź do dolnej części strefy stanów wysokich na Wisłoce, Sanie oraz na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły.

"Lokalnie zjawisko może mieć charakter gwałtowny. Punktowo, na mniejszych rzekach, mogą zostać krótkotrwale przekroczone stany ostrzegawcze" – czytamy w komunikacie IMiGW.

autor: Wojciech Kamiński