Władze Rosji utajniają informacje o stanie zdrowia przetrzymywanych tam Ukraińców, w tym reżysera Ołeha Sencowa - oświadczyła w piątek w Moskwie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denysowa.

„Federacja Rosyjska ukrywa informacje o realnym stanie zdrowia przetrzymywanych tam Ukraińców. Do żadnego z nich nie mają dostępu niezależne organizacje humanitarne wraz z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża” - powiedziała na konferencji prasowej.

„Sprzeczne informacje o zdrowiu Sencowa sprawiają, że zastanawiamy się, czy nie jest karmiony przymusowo” - podkreśliła.

Denysowa zadeklarowała, że Ukraina gotowa jest przekazać Rosji 23 jej obywateli, znajdujących się w ukraińskich więzieniach, na 23 Ukraińców.

„Gotowi jesteśmy przekazać Federacji Rosyjskiej 23 Rosjan, skazanych na Ukrainie za przygotowywanie ataków terrorystycznych, szpiegostwo i działania bojowe, za 23 Ukraińców, którzy znajdują się w więzieniach rosyjskich” - oświadczyła.

Denysowa od połowy czerwca zabiega o widzenie z Sencowem, jednak rosyjskie władze na to nie zezwalają.

W rosyjskich aresztach i więzieniach znajduje się około 70 Ukraińców, skazanych m.in. za terroryzm i szpiegostwo. Sencow, ukraiński reżyser filmowy, który został aresztowany w roku 2014 po aneksji Krymu przez Rosję, jest jednym z najbardziej znanych więźniów Rosji.

Pochodzący z Krymu artysta został skazany na 20 lat kolonii karnej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł pod sfingowanymi zarzutami planowania działalności terrorystycznej. Sencow od 14 maja prowadzi głodówkę, domagając się uwolnienia z rosyjskich więzień wszystkich swoich rodaków. (PAP)