Komisja Europejska wyraziła w poniedziałek nadzieję, że Turcja pod przewodnictwem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana pozostanie partnerem Unii Europejskiej. Erdogan wygrał niedzielne wybory, zapewniając sobie reelekcję i uzyskując większą władzę wykonawczą.

"Mamy nadzieję, że pod przewodnictwem prezydenta Erdogana Turcja pozostanie zaangażowanym partnerem Unii Europejskiej w istotnych kwestiach stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania, takich jak migracja, bezpieczeństwo, stabilność regionalna i walka z terroryzmem" - powiedział rzecznik KE na regularnym briefingu dla prasy.

Erdogan wygrał wybory prezydenckie w pierwszej turze. W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem proprezydenckiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Niedzielne głosowanie stanowi przypieczętowanie zmiany systemu rządów w Turcji z parlamentarnego na prezydencki. W myśl wyników referendum z 16 kwietnia 2017 roku szef państwa będzie miał o wiele większą władzę niż dotąd, m.in. będzie jednocześnie stał na czele rządu; urząd premiera zostanie zlikwidowany.