W niedzielę w Brukseli odbył się nieformalny szczyt przywódców 16 państw Unii Europejskiej ws. kryzysu migracyjnego. Na spotkaniu nie pojawili się przedstawiciele Polski ani pozostałych państw Grupy Wyszehradzkiej. Politycy w Brukseli nie przyjęli żadnej deklaracji końcowej po spotkaniu. - Zgodziliśmy się, że Frontex musi zostać wzmocniony i to szybko. Ponadto – w razie potrzeby – jego uprawnienia muszą zostać poszerzone – mówiła po szczycie Angela Merkel o Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej.

Kanclerz Niemiec poinformowała, że przywódcy zgodzili się w dwóch kwestiach - „nie możemy pozostawić bez wsparcia państw przyjmujących imigrantów” oraz „ przemytnicy i uchodźcy nie mogą wybierać, w jakim europejskim kraju będą ubiegać się o azyl”.
Ponadto Angela Merkel zapowiedziała, że wzmocniona zostanie ochrona wybrzeża Libii w ramach misji SOPHIA.

- Wyraźnie zaznaczyliśmy, ze chcemy nawiązać podobne porozumienia z innymi krajami, z których wyruszają imigranci. Chcemy rozdzielić część zadań pomiędzy państwa członkowskie, aby wysiłki wybranych prowadziły do rozwiązań dla całej Europy – deklarowała Merkel.