Austria wydała w środę władzom rosyjskim zatrzymanego w 2015 r. w Wiedniu Asłana Gagijewa, podejrzewanego o kierowanie w Rosji organizacją przestępczą, mającą na koncie dziesiątki zabójstw na zlecenie.

47-letni Gagijew, znany jako Djako, wyczerpał w Austrii wszystkie możliwości odwołania się od ekstradycji. W środę zawieziono go na wiedeńskie lotnisko Schwechat, skąd odleciał do Rosji.

Przestępczej organizacji, na której czele stał Gagijew, zarzuca się m.in. zamordowanie w 2008 roku wicepremiera Osetii Północnej Kazbeka Pagijewa i burmistrza Władykaukazu Witalija Karajewa. Rosyjskie media nazywają „bandę Gagijewa” największą zorganizowaną grupą przestępczą w Rosji.

Reklama

Gagijew, który w 2013 r. uciekł na Zachód, twierdził, że pomylono go z kimś innym.

Agencja TASS podaje, że przestępcza organizacja, którą kierował Gagijew, ma na koncie ponad 40 zabójstw. Organizacja ta rozpoczęła działalność w 2004 roku i liczyła ponad 50 osób. Część jej członków ujęto i skazano na kary długoletniego więzienia. TASS pisze też, że gdy Gagijewa zatrzymano w Wiedniu, miał przy sobie fałszywy paszport bułgarski.