Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un został zaproszony do Rosji - potwierdził w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że nie ustalono szczegółów wizyty, lecz jeden z wariantów to przyjazd Kima do Władywostoku we wrześniu.

Pieskow poinformował, że szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow podczas wizyty w Pjongjangu 31 maja "przekazał Kim Dzong Unowi zaproszenie do złożenia wizyty w Rosji".

Odnosząc się do możliwości spotkania na marginesie Wschodniego Forum Ekonomicznego, które odbywa się we wrześniu we Władywostoku, Pieskow zauważył: "Czas oraz działania kanałami dyplomatycznymi pokażą, na ile (ten scenariusz) będzie dogodny dla strony północnokoreańskiej".

W piątek rzecznik Kremla potwierdził, że podczas rozmów Ławrowa z Kimem ustalono, że odbędzie się spotkanie przywódcy Korei Płn. z szefem rosyjskiego państwa. Nie podano wówczas daty tego spotkania.

Wcześniej tego dnia północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, że Rosja i Korea Płn. porozumiały się, iż spotkanie przywódców odbędzie się w bieżącym roku, gdy obchodzona będzie 70. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Moskwą a Pjongjangiem.

Wizyta Ławrowa, pierwsza od 2009 roku, odbyła się na dwa tygodnie przez spotkaniem Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem, planowanym na 12 czerwca w Singapurze.