Organizacja obrony praw człowieka Human Rights Watch oświadczyła w czwartek, że Komisja Europejska powinna uruchomić art. 7 Traktatu o UE wobec Węgier w związku z projektem ustawy przewidującej kary więzienia za pomaganie imigrantom.

„Komisja Europejska powinna uruchomić artykuł 7 Traktatu o UE, który dotyczy postępowania wobec rządów zagrażających wartościom Unii” – oświadczył wicedyrektor HRW na Europę i Azję Środkową Benjamin Ward, cytowany w komunikacie organizacji na jej stronie internetowej.

Według nowej wersji węgierskiego pakietu ustaw znanego jako "Stop Soros", zamieszczonej we wtorek na stronie węgierskiego parlamentu, za finansowe i organizacyjne pomaganie nielegalnym imigrantom grozi kara do roku więzienia.

HRW oceniła, że chociaż rządy są odpowiedzialne za obronę granic swych krajów, to „rzeczywistym celem proponowanych na Węgrzech zmian jest uciszenie krytyków, uniknięcie nadzoru i rozliczania nadużyć wobec migrantów, a także odpowiedzialności wobec uchodźców”.

Zapowiadając wniesienie nowej wersji pakietu "Stop Soros" pod obrady parlamentu, sekretarz stanu w kancelarii premiera Csaba Doemoetoer podkreślił, że stworzy on „ramy prawne, a do sądów będzie należała decyzja, jak zakwalifikować pewne działania".

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) wezwało Budapeszt do wycofania tego projektu. Podkreśliło, że proponowane rozwiązania ograniczałyby działalność organizacji pozarządowych i pozbawiałyby uchodźców żywotnie ważnych usług, podsycając zarazem narastanie postaw ksenofobicznych.

W reakcji na stanowisko UNHCR węgierskie MSZ zaznaczyło w środę, że „dla węgierskiego rządu najważniejsze jest bezpieczeństwo Węgrów”. „Nie pozwolimy, by migranci albo organizacje ich wspierające stwarzali zagrożenie dla bezpieczeństwa Węgier” – napisał resort w komunikacie. Ministerstwo dodało, że UNHCR w ostatnich latach ponad 10-krotnie atakował rząd Węgier „tylko dlatego, że obronił granice kraju przed nielegalną imigracją”. (PAP)

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)