Konieczność prezentowania wspólnego stanowiska Polski i Czech w UE, zrównanie dopłat dla rolników oraz kryzys migracyjny - to niektóre z tematów poruszonych podczas spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z premierem Czech Andrejem Babiszem.

Marszałek Sejmu w środę przybył z dwudniową wizytą do Pragi na zaproszenie szefa Izby Poselskiej czeskiego parlamentu Radka Vondraczka. Pierwszym punktem programu wizyty Kuchcińskiego - któremu towarzyszy przewodniczący Polsko-Czeskiej Grupy Parlamentarnej poseł Grzegorz Janik (PiS) - było spotkanie z premierem Czech.

Janik powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że „spotkanie przebiegało w bardzo dobrej, przyjaznej atmosferze”.

Reklama

Jak poinformował, marszałek z premierem rozmawiali m.in. o konieczności prezentacji wspólnego zdania na arenie Unii Europejskiej. „Podkreślano, że kiedy jesteśmy razem, kiedy mamy wspólne zdanie, to jesteśmy silniejsi, jesteśmy lepszym, bardziej wymagającym partnerem dla pozostałych państw” - podkreślił Janik.

Dodał, że polski i czeski polityk zwracali również uwagę na potrzebę otwierania się Grupy Wyszehradzkiej m.in. na kraje nadbałtyckie, bo - jak uzasadniał - to „zwiększy naszą siłę” w UE.

Reklama

Wśród tematów - jak wskazał poseł PiS - pojawił się również kryzys migracyjny. Janik relacjonował, że Babisz był zainteresowany m.in. zatrudnieniem w Polsce Ukraińców - ilu ich pracuje w naszym kraju i na jakich zasadach. „Powiedzieliśmy o mechanizmach, jakie stosujemy dla Ukraińców, powiedzieliśmy, że są traktowani na równi z naszymi pracownikami, że nie ma żadnych różnic” - zaznaczył.

Marszałek i premier Czech wskazywali także na potrzebę zrównania dopłat dla rolników w UE. Politycy rozmawiali ponadto o zacieśnieniu stosunków międzyparlamentarnych.

Podczas dwudniowej wizyty w Pradze planowane jest także spotkanie marszałka Kuchcińskiego z przewodniczącym czeskiego Senatu Milanem Sztiechem oraz z arcybiskupem Pragi, kardynałem Dominikiem Duką.

Jak podała Kancelaria Sejmu, ostatnia robocza wizyta marszałka Sejmu w Pradze miała miejsce w marcu 2016 r., a w czerwcu 2016 r. odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Sejmu RP i Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej w Dolnich Moravicach.

Na początku maja wizytę w Polsce złożył prezydent Czech Milosz Zeman. Spotkał się wtedy z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkiem Sejmu oraz z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Polska była drugim po Słowacji krajem, w którym oficjalną wizytę złożył prezydent Zeman po reelekcji w styczniu 2018 r. Wizyta miała miejsce po dłuższej przerwie, w 2017 r. nie doszło bowiem do spotkania na poziomie głów państw, m.in. ze względu na kampanię wyborczą przed wyborami prezydenckimi w Czechach.