"Obecnie hasło (wyborcze Trumpa - PAP) +Ameryka przede wszystkim+ coraz częściej oznacza +tylko Ameryka+" - podkreślił Schweitzer w opublikowanej w niedzielę wypowiedzi dla gazet z grupy medialnej RND.

Od dekad USA gwarantowały, że sprawiedliwy handel globalny mógł się rozwijać tylko na podstawie obowiązujących na całym świecie zasad, ale "najwyraźniej te czasy minęły" - skwitował szef DIHK, podkreślając, że w obecnej sytuacji "Unia Europejska musi wyciągnąć właściwe wnioski, także w interesie europejskich przedsiębiorstw".

Ważne jest utrzymanie dialogu nawet w najtrudniejszych kwestiach, ale "my poruszamy się w złym kierunku, jeśli na kolejne bezczelności automatycznie reagujemy ustępstwami" - ocenił Schweitzer.

Reklama

Pozytywnie ocenił uruchomienie w piątek przez Komisję Europejską procesu aktywacji tzw. statusu blokującego - prawa, które ma chronić europejskie firmy przed sankcjami na Iran, jakie Waszyngton nałożył po wyjściu z porozumienia w sprawie irańskiego programu atomowego.

"To zachęcające, gdy UE świadomie i zdecydowanie wyznacza granice takim bezczelnościom. (...) Tzw. status blokujący rozumiemy więc jako ważny sygnał polityczny Europejczyków pod adresem USA i Iranu" - zaznaczył szef DIHK.

Niemcy przyznały, że po wycofaniu się USA z umowy atomowej i nałożeniu sankcji na Teheran ochrona firm robiących interesy z Iranem może przysporzyć trudności. Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel władz USA ponownie zagroził wprowadzeniem restrykcji także wobec europejskich firm.

Ponadto nad tymi przedsiębiorstwami unosi się groźba nowych ceł nałożonych przez USA na importowane z UE stal i aluminium (odpowiednio 25 i 10 proc.). Taryfy te zostały wprowadzone w marcu, ale UE została z nich tymczasowo wyłączona do 1 czerwca.

Niemcy sa największym europejskim eksporterem do USA.(PAP)