Czeski tygodnik "Respekt" podał w poniedziałkowym wydaniu, że zaatakowany w marcu w Anglii bojowym środkiem trującym typu Nowiczok były oficer rosyjskiego wywiadu i współpracownik wywiadu brytyjskiego Siergiej Skripal odwiedził w 2012 roku potajemnie Pragę.

Ponadto co najmniej raz spotkał się w Wielkiej Brytanii z przedstawicielami czeskich służb specjalnych. Jednak źródła, na które powołuje się "Respekt", nie przypuszczają, by zamach na Skripala wiązał się z jego wcześniejszą wizytą w czeskiej stolicy.

Skripal, oficer GRU (Głównego Zarządu Wywiadu Sztabu Generalnego czyli wywiadu wojskowego), został zwerbowany przez brytyjski wywiad MI6 w 1995 roku w Hiszpanii, gdzie był wtedy attache wojskowym ambasady Rosji w Madrycie. Jak podało BBC, w drugiej połowie lat 90. po powrocie do Moskwy przez pewien czas pełnił obowiązki naczelnika działu kadr GRU. „Dzięki temu miał doskonałe rozeznanie jeśli chodzi o rozmieszczenie agentów GRU w Europie i znał tożsamość części z nich" – pisze „Respekt”.

Skripal został aresztowany w 2004 roku i skazany na 13 i pół roku więzienia, ale w 2010 roku w ramach wymiany na dziesięciu zatrzymanych w USA rosyjskich szpiegów odzyskał wolność i wyjechał do Wielkiej Brytanii. Jak podaje "Respekt", "współpracował tam z kolegami z MI6 przy demaskowaniu rosyjskiej sieci agenturalnej".

W tym celu Brytyjczycy umożliwili mu spotkania z przedstawicielami służb specjalnych państw partnerskich, między innymi Czech. "Co najmniej raz - w roku 2012 - Skripal odwiedził Pragę i choć przebywał tam krótko, podaje się, że czeskie służby miały z jego przyjazdu pożytek. Według informacji +Respektu+, przedstawiciele czeskich organów bezpieczeństwa spotkali się w z byłym rosyjskim szpiegiem także przynajmniej raz w Wielkiej Brytanii" - czytamy w artykule czeskiego tygodnika.

Jak jednocześnie zaznaczono, "źródła +Respektu+ nie przypuszczają, by zamach na Skripala był w jakiś sposób związany z jego wizytą w Pradze".