Prezydent Władimir Putin spotka się z szefem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiyą Amano w poniedziałek w Soczi na południu Rosji, by omówić wycofanie się USA z układu nuklearnego z Iranem - poinformował w piątek doradca Putina Jurij Uszakow.

Uszakow oświadczył, że Moskwa blisko współpracuje z Teheranem, by zapobiec wycofaniu się Iranu z porozumienia. Dodał, że Rosja uznaje tę umowę za istotną dla globalnej stabilności.

W Soczi, jak powiadomił doradca, Putin spotka się też z nowo wybranym premierem Armenii Nikolem Paszynianem, z którym "omówi aktualne kwestie związane z bezpieczeństwem w regionie". Oznajmił, że będzie to pierwsze spotkanie polityków.

Poinformował, że od 20 marca, kiedy Putin rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem przez telefon, temat spotkania obu prezydentów nie był podejmowany.

We wtorek wieczorem Trump ogłosił, że wycofuje USA z porozumienia nuklearnego z Teheranem, a "potężne sankcje" wobec Iranu wchodzą w życie. Podkreślił, że umowa była "sama w swej istocie" nieudana oraz że USA mają dowody, iż Teheran pracował nad programem nuklearnym mimo jej podpisania.