W ramach II Europejskiego Festiwalu Schumana w najbliższą niedzielę odbędzie się merytoryczny panel dyskusyjny o konstytucji, którego patronem będzie Dziennik Gazeta Prawna. Festiwal organizuje Instytut Myśli Schumana, popularyzujący postać francuskiego polityka Roberta Schumana uznawanego za jednego z ojców założycieli obecnej Unii Europejskiej a jednocześnie gorliwego katolika. W Rzymie trwa jego proces beatyfikacyjny.

Konstytucyjna dyskusja w trakcie festiwalu Schumana wpisuje, że w inicjatywę prezydenta Andrzeja Dudy szerokiej debaty o ustawie zasadniczej, która ma poprzedzić jesienne referendum konsultacyjne na temat możliwych zmian w tym dokumencie. -Celem debaty jest włączenie się proces dyskusji o kształcie przyszłej konstytucji IV Rzeczpospolitej ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski w Europie oraz wartości chrześcijańskich i społecznej nauki kościoła – zapowiada prezes Fundacji Myśli Schumana prof. Zbigniew Krysiak z SGH. W panelu mają dyskutować ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, prof. Marek Dobrowolski z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Paweł Janik z Kancelarii Prezydenta RP oraz były senator Piotr Łukasz Andrzejewski.

Jak zapowiadają autorzy dyskusja ma dotyczyć min. nadrzędności polskiej konstytucji nad prawem wspólnotowym, konsekwencji nauk Jana Pawła II i innych papieży dla kształtu konstytucji, koncepcji wspólnoty narodów Europy Roberta Schumana w świetle ustawy zasadniczej, ale także takich kwestii jak ochrony życia czy solidarności w opiece nad niepełnosprawnymi, ale także kwestii solidarności gospodarczej i społecznej. Jak widać panel ma być miejscem konserwatywnego i chrześcijańskiego spojrzenia na możliwe zmiany w ustawie zasadniczej. -Owocem debaty ma być przedstawienie propozycji zmian kształtu konstytucji, które uzupełniłby te obecnie poddawane dyskusji – mówi prof. Krysiak.

Dyskusja jest częścią europejskiego festiwalu Schumana, który odbędzie się w najbliższą sobotę pod hasłem „Idźmy kształtować Europę pod sztandarem Sługi Bożego Roberta Schumana” w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej. Festiwal odbywa się pod patronatem kardynała Kazimierza Nycza.

Robert Schuman, były francuski premier, szef dyplomacji tego kraju, był autorem deklaracji swojego imienia. Razem z niemieckim kanclerzem Konradem Adenauerem oraz francuskim we współpracy z Jeanem Monnetem francuskim politykiem i ekonomistą doprowadził do porozumienia między Francją a Niemcami, którego efektem było powstanie Europejska Wspólnota Węgla i Stali, poprzedniczki Wspólnoty a następnie Unii Europejskiej. Deklarację Schumana ogłoszono 9 maja 1950 dziś obchodzimy ten dzień jako dzień Europy.