Rzecznik Praw Dziecka podjął z urzędu sprawę nastolatki zaatakowanej przez transseksualistę "Rafalalę" - poinformowało PAP we wtorek biuro RPD. W jego ocenie, utrwalone na filmie postępowanie jest "niedopuszczalne i niezależnie od okoliczności nie powinno mieć miejsca".

W nagraniu zamieszczonym w internecie widać, jak "Rafalala" szarpie i w wulgarny, agresywny sposób odzywa się do kilkunastoletniej dziewczynki. Transseksualista oblał też poszkodowaną nastolatkę kawą.

Sprawa zaatakowania dziewczynki wywołała burzę w mediach społecznościowych. Odniósł się do niej w poniedziałek m.in. minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. "Bardzo liczę, że @PolskaPolicja a przede wszystkim rodzice Tego przerażonego i tak boleśnie doświadczonego dziecka dostaną wsparcie Rzecznika Praw Dziecka. Wierzę, że celebrycko-medialny parasol ochronny nad tym wulgarnym i agresywnym nieszczęśnikiem nie wystraszy Pana Rzecznika" - napisał na Twitterze szef MSWiA.

RPD poinformował w komunikacie przesłanym PAP o podjęciu sprawy z urzędu. Rzecznik "niezwłocznie wystąpił z interwencją do organów ścigania, od których oczekuje podjęcia konkretnych działań".

W ocenie Rzecznika, takie postępowanie wobec dziecka "kogokolwiek i gdziekolwiek jest niedopuszczalne i niezależnie od okoliczności nie powinno mieć miejsca". RPD zwraca również uwagę, że na nagraniu ujawniony został wizerunek dziecka, który jest dobrem osobistym i podlega ochronie prawnej.

"Rodzice dziecka ani dziecko nie zgłosili się z tą sprawą do Rzecznika Praw Dziecka. W sytuacji zgłoszenia się opiekunów bądź samej nastolatki Rzecznik – w ramach swoich kompetencji – udzieli wszelkiej możliwej pomocy i wsparcia" - podkreślił RPD.

We wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński poinformował, że materiały w sprawie ataku "Rafalali" na nastolatkę trafiły do prokuratury. Zapowiedział, że przestępstwo będzie ścigane z urzędu.

Z kolei rzecznik KSP kom. Sylwester Marczak poinformował, że policjanci Komendy Stołecznej Policji zatrzymali transseksualistę.