Mazurek była pytana w Sejmie o sondaż przeprowadzony na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24, z którego wynika, że 75 proc. badanych stwierdziło, że jest za utrzymaniem tzw. kompromisu aborcyjnego, a 17 proc. opowiedziało się za zaostrzeniem prawa aborcyjnego.

"Wiemy o tym, że wśród Polaków panuje przekonanie co do tego, że obecny stan prawny powinien zostać utrzymany i w mojej ocenie przy pracach nad obywatelskim projektem powinniśmy brać to pod uwagę" - powiedziała Mazurek.

Dopytywana, czy to oznacza, że nie będzie zmian w prawie dot. aborcji, odparła: "Nie, proszę pani; to znaczy, że trzeba w dyskusji, która będzie podczas prac komisji polityki społecznej czy też podkomisji - bo nie wiem, jak to się skończy - trzeba też te argumenty brać pod uwagę. Nie udawajmy, że ich nie ma, bo one są" - powiedziała rzeczniczka PiS dziennikarce.

Zaznaczyła, że polityki nie prowadzi się pod sondaże, ale "nie wolno udawać, że tych opinii nie znamy". "My znamy te opinie, dlatego we wszystkie głosy będziemy się wsłuchiwać" - podkreśliła Mazurek.

Powiedziała, że w sprawach światopoglądowych nie ma dyscypliny w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości, ale zaznaczyła, że PiS jest "partią katolicką". "Nie jest tajemnicą, że opowiadamy się za ochroną życia od poczęcia do naturalnej śmierci" - powiedziała rzeczniczka PiS.

Jak mówiła, o tym, kiedy będzie projekt procedowany, zadecyduje prezydium Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. "Jaka będzie decyzja, jakie będą rekomendacje naprawdę trudno dziś powiedzieć" - dodała.

W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka pozytywnie zaopiniowała obywatelski projekt "Zatrzymaj aborcję". W odpowiedzi na dalsze prace nad projektem Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował w piątek 23 marca demonstrację pod hasłem "Czarny piątek". W całej Polsce odbyła się też akcja modlitewna „Biały piątek”, której celem było poparcie działań pro-life. W weekend biały marsz przeciwników aborcji odbył się m.in. w Poznaniu.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.