W niedzielę rano zawaliła się - prawdopodobnie wskutek wybuchu gazu - część kamienicy na poznańskim Dębcu. W ruinach budynku znaleziono ciała pięciu osób, 21 zostało rannych.

Od czasu katastrofy budowlanej ponad 30 poszkodowanych osób przebywa w hotelu przy ul. Łozowej. Dla władz miasta – jak podkreślają - priorytetem jest znalezienie dla nich nowych mieszkań. W czwartek po południu pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. interwencji lokatorskich Magdalena Górska powiedziała PAP, że pierwszy z lokali został już zaakceptowany.

"Dziś po południu pierwsza z poszkodowanych osób, starsza, samotnie mieszkająca pani zaakceptowała nowe mieszkanie i lokal został jej przydzielony. Pozostają teraz jedynie kwestie techniczne. Łazienka jest wyposażona, rozmawialiśmy też już z Caritasem i przygotowane są nowe meble, które w tym mieszkaniu mogłyby się znaleźć. Mieszkanie jest bardzo ładne, w centrum miasta, co na pewno ułatwi lokatorce komunikację z rodziną" – powiedziała.

Reklama

Jak dodała, ma "nadzieję, że kwestia wprowadzenia się tej pani do mieszkania to kwestia tygodnia".

Górska tłumaczyła, że obecnie poszukiwanych jest łącznie 11 mieszkań. "Chcemy te lokale wskazać rodzinom jak najszybciej i oczywiście dostosować je do sytuacji danej rodziny; jej dochodów, czy liczebności. Sytuacja jest wyjątkowa, dlatego działamy specjalnym trybem – zastępca prezydenta Tomasz Lewandowski umożliwił nam to, wydając zarządzenie w tej sprawie" – mówiła.

Zaznaczyła, że miasto poszukuje dla poszkodowanych zarówno lokali z zasobów mieszkań socjalnych, komunalnych, jak również na rynku wtórnym.

W środę prezydent Poznania wydał zarządzenie, które oficjalnie powołało – działający już de facto od niedzieli - specjalny zespół zajmujący się koordynowaniem pomocy poszkodowanym. Na czele zespołu stanął zastępca prezydenta Jędrzej Solarski, a w jego skład weszli także: dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zarzadzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Witold Rewers, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Włodzimierz Kałek, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Paweł Łukaszewski, pełnomocnik prezydenta ds. interwencji lokatorskich Magdalena Górska, oraz radca prawny Henryk Kuligowski.

Już w poniedziałek poszkodowanym rodzinom zostały wypłacone pierwsze zasiłki: po 1,5 tys. zł na każdą osobę. Dodatkowo, rodzicom dzieci w wieku szkolonym wypłacono zasiłek szkolny w wysokości 620 zł na dziecko. (PAP)

autor: Anna Jowsa