Agnieszka Polska, Tymek Borowski, Róża Litwa - to zaledwie trzy z dziesięciu nazwisk na przygotowanej przez Kulturę DZIENNIKA liście artystów najmłodszego pokolenia, którzy dopiero zadebiutowali, a już mogą mówić o sukcesie. Warto śledzić to, co robią, bo z nich będzie się rekrutować artystyczna ekstraklasa najbliższych lat.

1. AGNIESZKA POLSKA - "Kalendarz" w krakowskiej galerii Art Nova był jak mocne uderzenie. Sielankowe zdjęcia z autentycznego kalendarza z lat 30. Polska przetworzyła we własną, brawurową wypowiedż artystyczną. Wzięła udział w głośnym przeglądzie młodej sztuki „Nie ma sorry" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

2. TYMEK BOROWSKI - Jeszcze jako student warszawskiej ASP narobił sporo zamieszania. Surrealistyczne kompozycje, grubo kładziona farba to jego znaki rozpoznawcze. O malarstwie Borowskiego krytycy mówią, źe oficjalnie znaczy kryzys obrazowania w sztuce. I wyznacza nowy, niefiguralny kierunek.

3. RÓŻA LITWA - Zachwycaliśmy się nią wspólnie na łamach „Kultury". Rzutem na taśmę Litwa poprawiła malarski bilans 2008 roku. W warszawskiej galerii m2 pokazała płótna kobiece, intymne, w małym formacie.

4. SŁAWEK PAWSZAK - Acetyczne białe tło, a na nich drobne, abstrakcyjne elementy. Tak maluje Doroszuk, urodzony w 1984. Pawszaka reprezentuje warszawska Galeria Czarna, z sukcesem pokazująca jego prace m.in. podczas targów towarzyszących Miami Art Basel

5. RADOSŁAW SZLAGA - „Nad twórczością Radka Szlagi unosi się duch radosnej anarchistycznej kontestacji i zderzony z nią odmienny nastrój - gorycz porażki. Jej lekkość jest pozorna" - pisał o poznańskim malarzu Michał Lasota.

6. WOJTEK BĄKOWSKI - Na indywidualnej wystawie w warszawskiej galerii Leto pokazał świat z perspektywy ulicznego chuligana. Na „Nie ma sorry" - wizję kontestatora. Bąkowski pracuje przede wszystkim z kliszą filmową - skrobie, maluje i tnie. W ten sposób powstają filmy „brudne", utrzymane w punkowej stylistyce.

7. IZABELA TARASIEWICZ - Kolejna artystka z poznańskiej stajni, operująca językiem brudu i lekkiej obsceniczności. W zeszłym roku w białostockim Arsenale pokazała świetną „Głowiznę" - cykl rzeźbiarskich prac o mięsie.

8. NORMAN LETO - Samouk. Malarz. Artysta dbający o własną legendę (w wieku 21 lat zniszczył większą część swoich obrazów). Jego płótna złoźyły się na wsytawę „Nie ma sorry" w warszawskim CSW. Mieszka i pracuje w Krakowie

9. TOMASZ MRÓZ - Jego instalacje to najczęściej drobiazgowo wykonane, silikonowe postacie z mechanizmami wprawiającymi w ruch niektóre części. Na pierwszy rzut oka odrażające. Oryginalna i wyjątkowa na polskiej scenie strategia artystyczna.

10. AGNIESZKA GRODZIŃSKA - W związana z poznańskim stowarzyszeniem Starter, pokazywała w warszawskiej Czynnej. W tym roku przygotowuje dyplom na poznańskim ASP. W pracach wykorzystuje elementy tekstowe, rysuje na stronach z gazet. Oszczędne, ale bardzo dobre projekty. Czekamy na więcej.

Anna Theiss

Więcej informacji - dziennik.pl