Z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Joachimem Brudzińskim chcemy porozmawiać przede wszystkim o kwestii transmisji online z lokali wyborczych - powiedział w środę przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

Jak poinformował we wtorek resort spraw wewnętrznych, szef MSWiA Joachim Brudziński zaprosił przewodniczącego PKW Wojciecha Hermelińskiego na spotkanie, które ma odbyć się 13 marca o godzinie 15.

Hermeliński, pytany w środę w Radiu Plus, czy przyjmie to zaproszenie, odpowiedział: "tak, oczywiście". "Chcemy omówić kilka rzeczy" - zaznaczył. Jak mówił, "w mniejszym stopniu będą to kwestie finansowe", bo "sam premier zapewnia, że pieniądze się znajdą".

"Z ministrem chcemy porozmawiać o kwestiach technicznych; związanych z komisarzami, z systemem przedstawiania nam kandydatów, ale przede wszystkim na pierwszym miejscu jest kwestia związana z transmisją online i również problem urzędników wyborczych, bo tu jest największy problem" - podkreślił.

Pod koniec lutego Hermeliński mówił, że chce spotkania z szefem MSWiA w sprawie transmisji z lokali wyborczych i środków na wybory.

Wymóg transmisji z lokali wyborczych wprowadziła nowelizacja Kodeksu wyborczego. Według noweli od rozpoczęcia pracy przez komisję ds. przeprowadzenia głosowania do podpisania protokołu przez komisję ds. ustalenia wyników głosowania prowadzona będzie internetowa transmisja z lokalu wyborczego.

Hermeliński został też spytany w środę o to, czy nadal "cała PKW zastanawia się nad dymisją", o której wspominano w trakcie prac nad Kodeksem wyborczym. "Dzisiaj tego tematu nie ma" - odpowiedział Hermeliński. "Myśmy taką decyzję rozważali w początkowej fazie, kiedy pojawił się pierwszy projekt zmian w Kodeksie (wyborczym), on był bardzo rygorystyczny, (...) po jego złagodzeniu, już po dokonaniu zmian i ostatecznym uchwaleniu noweli, uznaliśmy, że damy radę" - wytłumaczył.

"Na dzień dzisiejszy nie przewidujemy dymisji, chyba, że nastąpi jakiś punkt krytyczny" - dodał przewodniczący PKW. "Uznaliśmy, że będziemy działać, niehonorowo byłoby ustąpić, dzisiaj mogę stanowczo powiedzieć, ze zostajemy, w najbliższym czasie nie przewidujemy dymisji" - dodał.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego weszła w życie 31 stycznia.