W najbliższych dniach powołujemy nową instytucję kultury - Muzeum Getta Warszawskiego - zapowiedział w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin. Warto o tej tragedii bardziej szczegółowi opowiedzieć - podkreślił.

Sellin, pytany przez dziennikarzy, czy zostanie powołane Muzeum Getta Warszawskiego, odpowiedział: "Tak, już powołujemy. Dokładnie, w najbliższych dniach, powołujemy nową instytucję kultury, która się będzie nazywać Muzeum Getta Warszawskiego. Będzie już niedługo powołany dyrektor tej instytucji".

Wiceminister kultury dodał, że MKiDN "umawia się" z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem na wydzierżawienie oryginalnego gmachu, który funkcjonował na terenie getta warszawskiego, a "cudem ocalał" - dawnego Szpitala Dziecięcego Bersohnów i Baumanów. "Tam to muzeum będzie ulokowane" - wskazał Sellin.

"Myślę, że sobie i światu musimy też o tym opowiedzieć, jak wyglądał pierwszy etap Holokaustu. To było zamykanie obywateli polskich w gettach. Gett na terenie ziem polskich było 400, ale to warszawskie getto było największe" - podkreślił.

Przypomniał, że w getcie zamknięta była ponad półmilionowa społeczność żydowska, potem wymordowana w Treblince. "Warto bardziej szczegółowo też o tej tragedii opowiedzieć, dlatego takie muzeum planujemy zbudować" - zaznaczył wiceszef MKiDN.

Sellin wyraził nadzieję, że muzea, które planuje zbudować MKiDN w związku ze 100-leciem niepodległości będą "upowszechniać wiedzę o Polsce, o polskiej historii, bo nawet w związku z ostatnimi wydarzeniami, z ostatnich trzech tygodni wiemy, że mamy tu bardzo dużo do zrobienia". "Ignorancja w świecie na temat szczegółów polskiej historii, zasług Polaków też dla walki o wolność, np. dzielności Polaków, honoru, godności jest niestety duża, to widzimy w ostatnich tygodniach, dlatego jest potężna praca do wykonania m.in. przez takie instytucje" - zaznaczył.