W Brukseli trwa spotkanie ministrów ds. europejskich państw UE. Jego tematem ma być m.in. Polska w kontekście uruchomionego w grudniu przez Komisję Europejską art. 7 unijnego traktatu.

Na spotkaniu zaplanowano prezentację wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Ministrowie będą też rozmawiać w formule 27 państw o Brexicie. Polskę na spotkaniu reprezentuje wiceszef MSZ, minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Przed spotkaniem przedstawicielka bułgarskiej prezydencji, minister spraw zagranicznych Ekaterina Zachariewa podkreśliła, że przedstawienie propozycji KE w sprawie uruchomienia art 7. wobec Polski jest dopiero początkiem procedury i na tym etapie nie wiąże się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji.

8 marca premier Mateusz Morawiecki ma spotkać się z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem w Brukseli. Morawiecki mówił, że wcześniej powinna być opublikowana tzw. biała księga, w której dokładnie zostanie pokazana rzetelna analiza podejścia rządu do wszystkich rekomendacji i uwag KE w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Komisja Europejska, uruchamiając w grudniu art. 7.1. unijnego traktatu wobec Polski, wskazała, jakie działania muszą podjąć władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Poza zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym KE domaga się też nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów członków Rady i zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego.