Prawo w Polsce przez ostatnie 28 lat zbyt często powstawało w sposób przypadkowy - ocenił wicepremier Jarosław Gowin w piątek w Radiu Plus. Jego zdaniem, propozycja wykonania audytu związanego z procesem legislacyjnym, jest warta rozważenia.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin pytany był w piątek w Radiu Plus o słowa doradcy prezydenta prof. Andrzeja Zybertowicza, który komentując prace nad ustawą o IPN, zaproponował, aby kierownictwo PiS wykonało audyt procesu legislacyjnego.

"To jest trafna uwaga (Zybertowicza)" - ocenił Gowin. Jak dodał, "propozycja warta jest rozważenia przez nas, przedstawicieli obozu rządowego".

"Zbyt często przez (ostatnie) 28 lat prawo powstaje w Polsce w sposób przypadkowy" - ocenił wicepremier. Jak podkreślił, "prawo powinno stać na straży porządku i wolności". "Złe prawo ogranicza wolność i wprowadza chaos" - ocenił. Jego zdaniem, "przepisów jest zdecydowanie zbyt dużo, ustaw jest za dużo, one się zbyt często zmieniają, są nowelizowane".

Gowin przypomniał, że jako minister sprawiedliwości około 6 lat temu przygotował projekt ustawy o zasadach stanowienia prawa.

Wicepremier ocenił też, że tryb pracy nad Konstytucją dla Nauki, czyli projektem ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, był okazją, żeby pokazać, jak powinien wyglądać proces legislacyjny. Projekt ustawy powstawał 2 lata, pracom towarzyszyły dyskusje, konsultacje ze środowiskiem akademickim, konferencje, debaty.

"Dzięki temu dzisiaj duża część środowiska akademickiego stoi murem za tą ustawą" - przekonywał Gowin. Zgodnie z jego zapowiedziami, projektem ma się wkrótce zająć rząd.