Obrońcy praw zwierząt będą przyglądać się handlowi końmi na rozpoczynającym się w poniedziałek w Skaryszewie k. Radomia Jarmarku Końskim. Nie będzie natomiast zorganizowanego protestu przeciwko sprzedaży koni na rzeź, ze względu na podtrzymany przez sąd zakaz burmistrza miasta.

Obrońcy praw zwierząt planowali zorganizować w trakcie jarmarku "milczący sprzeciw" wobec praktykowanego od lat w Skaryszewie handlu końmi na rzeź.

Fundacja Pandora z Brzegu (woj. opolskie) zgłosiła chęć zorganizowania na terenie targowiska zgromadzenia publicznego z udziałem 800 osób. Burmistrz Skaryszewa Ireneusz Kumięga zakazał jednak jego organizacji. W ocenie władz miasta, obecność tak dużej grupy osób na jarmarku, który zajmuje ograniczoną przestrzeń miejskiego targowiska, mogłaby spowodować realne zagrożenie dla zdrowia i życia innych uczestników imprezy. Podobne stanowisko zajęła radomska policja oraz Powiatowy Inspektor Weterynarii. Także Sąd Okręgowy w Radomiu, uznając tę argumentację za zasadną, odrzucił w piątek zażalenie fundacji Pandora na decyzję burmistrza miasta.

Jak powiedział PAP Łukasz Drohomirecki z zarządu Fundacji Pandora zaplanowane od niedzieli wieczorem zgromadzenie publiczne nie odbędzie się. Dodał, że w sobotę fundacja wysłała do Sądu Apelacyjnego w Lublinie zażalenie na decyzję radomskiego sądu; najwcześniej może być rozpatrzone w poniedziałek. "Mam nadzieję, że sąd w Lublinie wskaże, że pozbawiono nas naszego konstytucyjnego prawa do zgromadzeń" - dodał Drohomirecki.

Członek zarządu fundacji Pandora zaznaczył, że obrońcy praw pojawią się w Skaryszewie i będą obserwować, jak przebiega handel końmi i czy nie dochodzi do przypadków niehumanitarnego traktowania zwierząt.

W tym roku po raz pierwszy we wspólnie wypracowanym przez samorząd Skaryszewa i broniącą praw zwierząt Fundację Centaurus regulaminie wprowadzono m.in. zakaz wjazdu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, którymi najczęściej przywożono konie sprzedawane potem na rzeź. Otwarcie terenu jarmarku wyznaczono na godz. 5 rano. Wprowadzono także wymóg posiadania świadectwa zdrowia dla zwierząt. Zapisy regulaminu będą egzekwowane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Inspekcję Transportu Drogowego oraz policję.

Zdaniem burmistrza Skaryszewa, ograniczenia wprowadzone w regulaminie "Wstępów", spowodują, że liczba koni przywożonych na jarmark, a przeznaczonych na rzeź, zdecydowanie zmaleje, a być może po dwóch, trzech latach wspólnej pracy i doskonaleniu tego systemu zostanie całkowicie wyeliminowana.

Tradycyjny jarmark konny "Wstępy", jest najstarszą i największą tego typu imprezą w Europie. Organizowany w Skaryszewie odbywał się bez przerwy od 1432 roku. Według legend, przywilej targowy, powstałemu w 1264 roku miastu, nadał król Władysław Jagiełło, dziękując za konie dla grunwaldzkich rycerzy. W 1633 król Władysław IV w dekrecie zezwolił by targi koni były w mieście organizowane w pierwszy (wstępny - stąd nazwa) poniedziałek po Środzie Popielcowej. Tradycja ta pozostała do dziś.

W tym roku, w dniach 19-20 lutego na skaryszewskich "Wstępach" zaplanowano m.in. pokaz koni zimnokrwistych przygotowany przez Polski Związek Hodowców Koni oraz koncerty folklorystyczne. Co roku jarmarkowi towarzyszą prezentacje potraw tradycyjnej kuchni wiejskiej, ekspozycje dotyczące ginących zawodów, m.in. kowala, cieśli, bednarza, rzeźbiarza ludowego. Na "Wstępach" zwiedzający mogą też zakupić lokalne rękodzieło, pamiątki, stare zabawki. Dodatkowo na terenie targów możliwe jest zaopatrzenie się w sprzęt niezbędny do opieki nad koniem. (PAP)

autor: Ilona Pecka

edytor: Dorota Skrobisz