Pogrzeb Antoniego Krauzego będzie miał charakter państwowy; wystąpiliśmy o to rano do premiera Mateusza Morawieckiego. Rozmawiałem też z żoną i córką artysty - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Filmowiec zmarł w środę, miał 78 lat.

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział, że uroczystości pogrzebowe Antoniego Krauzego będą miały charakter państwowy. - Myślę, że to jest oczywiste. Wystąpiliśmy dzisiaj do pana premiera rano o pogrzeb państwowy. Rozmawiałem z żoną i córką Antoniego Krauze. Poprosiłem o zgodę na taki charakter uroczystości pogrzebowych - powiedział.

- Myślę, że będzie tak, jak być powinno. Musimy być razem w takiej sytuacji. Ten wielki twórca i wielki polski artysta oczywiście będzie miał pogrzeb państwowy, bo Polska jest mu to winna - podkreślił.

Reklama

Wicepremier poinformował także, że o terminie uroczystości pogrzebowych opinia publiczna zostanie zawiadomiona w najbliższym czasie.

- Myślę, że jest wielu ludzi, którzy kochają Krauzego i pamiętają jego postawę, jego pierwsze filmy z końcówki lat 60. - dodał Gliński.

Antoni Krauze, reżyser filmowy, twórca m.in. "Palca Bożego", "Monidła", "Czarnego czwartku. Janek Wiśniewski padł" i "Smoleńska", zmarł w środę. Miał 78 lat.