Desygnowany na premiera Czech Andrej Babisz nie jest związany przez prezydenta Milosza Zemana żadnym terminem przy drugiej próbie tworzenia gabinetu - poinformowała w czwartek wieczorem agencja CTK.

Obaj politycy spotkali się w czwartek wieczorem na wspólnej kolacji w prezydenckiej rezydencji w Lanach.

Po trwającej dwie godziny kolacji Babisz mówił dziennikarzom, że prezydent nie postawił mu żadnych czasowych warunków przy drugiej już próbie tworzenia gabinetu. Zeman zrezygnował także z postawionego wcześniej desygnowanemu na premiera szefowi ruchu ANO warunku udokumentowania uzyskanego poparcia dla gabinetu wśród partii politycznych. Zeman zapowiadał, że bez przedstawienia podpisanych deklaracji poparcia dla rządu nie mianuje ministrów - napisała agencja CTK.

Podpisów lub innej formy zagwarantowania poparcia dla gabinetu Babisza Zeman domagał się między pierwszą a drugą rundą wyborów prezydenckich. Zwycięstwo w nich, do którego przyczynił się także Babisz wzywając ruch ANO do głosowania na Zemana, zmieniło sytuację. Babisz może negocjować z politycznymi partnerami jak długo zechce i nie musi udowadniać ewentualnie uzyskanego poparcia. Prezydent ma jednak nadzieję, że gabinet uzyska potrzebne poparcie - mówił dziennikarzom Babisz po kolacji w Lanach.

Premier zapowiedział kolejne spotkanie z prezydentem, które ma odbyć się 18 lutego br. Tym razem gospodarzem będzie Babisz a data nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia odbędzie się zjazd socjaldemokracji, która może zdecydować o udziale w rządzie Babisza. "Zgodziliśmy się, że to jest dobry termin abyśmy się spotkali i wymienili poglądy na to jak przebiegł zjazd" – cytuje wypowiedź Babisza CTK. Na zjedzie ma wystąpić prezydent Zeman, który przed laty kierował socjaldemokracją i która wówczas święciła triumfy. Jak pisze CTK, Zeman nie zdradził premierowi, o czym będzie mówić.

Podczas kolacji prezydent i premier rozmawiali także o polityce zagranicznej. Babisz mówił, że Czechy jednoznacznie opowiadają się za członkostwem w Unii i w NATO. "Chcemy grać tam istotniejszą rolę niż w przeszłości" – cytuje premiera agencja CTK.

Ruch ANO, który utworzył i którym kieruje Babisz wygrał wybory parlamentarne w październiku ubiegłego roku. Rząd, który powstał nie uzyskał poparcia większości w Izbie Poselskiej i 17 stycznia br. premier Babisz musiał podać się i gabinet do dymisji. Prezydent Zeman ponownie powierzył mu misję utworzenia rządu.