Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w niedzielę, że rozmowy koalicyjne z socjaldemokratami z SPD są twarde i jeszcze nie wiadomo, kiedy się zakończą.

"Nie jest możliwe określenie, jak długo one jeszcze potrwają, wczoraj wypracowaliśmy dobre podstawy, ale mamy jeszcze poważne kwestie do rozwiązania" - oznajmiła Merkel w niedzielę przed kolejnym dniem rozmów koalicyjnych.

Obydwie strony osiągnęły w sobotę porozumienie w sprawie rolnictwa i energetyki, kontynuują rozmowy m.in. w sprawie opieki zdrowotnej.

"Idę na dzisiejsze rozmowy z dobrą wolą, lecz spodziewam się, że będą to trudne negocjacje" - dodała kanclerz Merkel.

Szef SPD Martin Schulz powiedział z kolei, że obydwie strony są bliżej rozwiązania wielu kwestii, lecz przypomniał, że jego ugrupowanie domaga się zniesienia umów dla pracowników na czas określony i zastąpienia publiczno-prywatnego systemu opieki zdrowotnej w Niemczech jednym systemem ubezpieczeń dla wszystkich.

"Będziemy dzisiaj negocjować bardzo, bardzo intensywnie o tych sprawach i myślę, że porozumienia są możliwe, lecz jeszcze ich nie osiągnęliśmy" - dodał Schulz.

Niemcy zmagają się z utworzeniem rządu od wyborów z 24 września 2017 roku, w których zarówno CDU/CSU (32,9 proc.), jak i SPD (20,5 proc.) uzyskały wyniki najgorsze w powojennej historii tych partii. Od 24 października kanclerz Merkel i jej ministrowie sprawują swe obowiązki jedynie komisarycznie.