Przepisy, które chcemy wprowadzić, mają pokazywać prawdę o zbrodniach popełnianych na narodach, które były ofiarami niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu - napisał w niedzielę na Twitterze szef gabinetu premiera Marek Suski, odnosząc się do dyskusji nt. noweli ustawy o IPN.

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawę o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

"Przepisy, które chcemy wprowadzić, mają pokazywać prawdę o zbrodniach popełnianych na Polakach, Żydach i innych narodach, które były ofiarami niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu" - napisał na Twitterze Marek Suski, szef gabinetu premiera.

"Izrael sam od lat penalizuje podobne określenia" - dodał minister.

W sobotę podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz ambasador Izraela Anna Azari, zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady".

Ambasador powiedziała, że nowelizacja budzi w Izraelu "dużo, dużo emocji" i "odrzuca ją rząd Izraela". "Mamy nadzieję, że możemy znaleźć wspólną drogę, żeby zrobić jakąś zmianę w tej nowelizacji. Dlatego, że Izrael też rozumie kto budował Auschwitz i inne obozy i wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy. U nas to (nowelizację - PAP) traktuje się jak niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie, wszyscy są oburzeni" - mówiła.