Nie prowadziłem rozmów na temat zmiany waluty w Polsce; tematyka walutowa była tylko pobieżnie wspomniana przez premiera Słowacji Roberta Fico w takim kontekście, że w różnorodności jest siła - powiedział w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowej debaty Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie premier Słowacji Robert Fico przekonywał, że w ramach UE należy wspierać te kwestie, które przynoszą sukces. Wskazał tu m.in. na wspólny rynek czy wspólną walutę. Fico odniósł się również do kwestii integracji europejskiej. W tym kontekście poruszył temat wspólnej waluty. - Bardzo szanuję opinie moich kolegów z Polski, Węgier, Czech w sprawie tego, w jaki sposób chcą dołączyć do euro - powiedział.

Ocenił jednocześnie, że przyjęcie wspólnej waluty powoduje mocniejszą integrację i zwiększa bezpieczeństwo.

Reklama

Morawiecki pytany o propozycję premiera Fico o przyjęciu wspólnej waluty powiedział na konferencji prasowej, że na ten temat nie rozmawiał. - Sama tematyka walutowa była tylko pobieżnie wspomniana przez pana premiera Fico, właśnie w takim kontekście, że w różnorodności jest siła. My mamy euro, wy nie macie, mówił pan premier Fico i tak, jest dobrze - podkreślił szef polskiego rządu.