Aktywistka i działaczka społeczna Sara Khan została powołana na stanowisko pełnomocnika brytyjskiego rządu ds. walki z ekstremizmem, które zostało utworzone po ubiegłorocznych atakach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii.

Khan, która była m.in. założycielką pracującej z muzułmańskimi kobietami organizacji Inspire, stanie na czele nowo utworzonej Komisji ds. Walki z Ekstremizmem, która będzie doradzała kluczowym ministrom, w tym w szczególności szefowej resortu spraw wewnętrznych Amber Rudd. Wśród jej zadań będzie m.in. przygotowanie raportu omawiającego dotychczasowe działania przeciwko ekstremizmowi i proponującego usprawnienia w tym zakresie.

Jej nominacja spotkała się jednak z krytyką ze strony liderów społeczności brytyjskich muzułmanów, którzy uważają ją za bezkrytycznego zwolennika rządowej strategii Prevent, krytykowanej w przeszłości m.in. przez ONZ.

Reklama

Uruchomiona po atakach terrorystycznych na londyńskie metro i autobusy w lipcu 2005 roku strategia Prevent wzbudza kontrowersje wśród brytyjskich muzułmanów, którzy uważają ją za narzędzie szpiegowania ich społeczności, a nie środek przeciwdziałania radykalizacji potencjalnych terrorystów. Wiele osób ma też poczucie, że strategia jest wyrazem nieufności państwa wobec własnych obywateli z powodu wyznawanej przez nich religii, co jest traktowane jako dyskryminacja.

Zasiadająca w Izbie Lordów była sekretarz Partii Konserwatywnej Lady Warsi zakwestionowała niezależność i wiarygodność Khan, ostrzegając, że jej wybór może mieć odwrotny skutek od zamierzonego.

Z kolei sekretarz generalny Muzułmańskiej Rady Wielkiej Brytanii Harun Khan podkreślił, że "walka z terroryzmem wymaga równego partnerstwa wszystkich stron, w tym muzułmańskiej społeczności", a nominacja Sary Khan "jest alarmującym sygnałem, że rząd nie ma intencji, żeby do tego doprowadzić".

Brytyjska szefowa MSW Amber Rudd broniła jednak swojego wyboru, podkreślając, że Khan "wniesie swoje bogate doświadczenie i wiedzę, co będzie kluczowe w pracy nad identyfikacją i walką z ekstremizmem oraz oferowaniu rządowi niezależnej porady w tym zakresie".

"Ten rząd nie będzie bezczynnie pozwalał, aby ekstremizm podkopywał fundamentalne, pluralistyczne wartości, które stoją u podstaw naszego społeczeństwa" - podkreśliła.

W przekazanym mediom, w tym PAP, oświadczeniu Khan podkreśliła, że uznaje "skalę wyzwania, z jakim się mierzymy, konfrontując się z ekstremizmem" i zapewniła, że jej działaniom będzie przyświecać ochrona "wspólnych wartości, podstawowych wolności i praw człowieka".

Jak dodała, jej komisja "będzie demonstrować zero tolerancji dla tych, którzy promują nienawiść i chcą nas podzielić".

W 2017 roku na terytorium Wielkiej Brytanii doszło do pięciu ataków terrorystycznych, w których zginęło 36 osób, a blisko 400 zostało rannych. Poziom zagrożenia terrorystycznego był dwukrotnie podnoszony do najwyższego, krytycznego.