Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezes wywodzącej się z Hiszpanii grupy firm budowlanych Ferrovial - Rafael del Pino, wiceprezes Hinduja Bank - Shanu Hinduja, czy przedstawiciel włoskiej grupy odzieżowej Ferragamo - Rafael Ferragamo. "Ambasadorami" Polski podczas dyskusji byli prezes NBP prof. Adam Glapiński oraz przewodniczący KNF Marek Chrzanowski - podał Pekao SA.

W imieniu gospodarza - Pekao SA - dyskusję prowadzili prezes zarządu Michał Krupiński oraz wiceprezes zarządu Roksana Ciurysek-Gedir.

Dyskusja toczyła się wokół dwóch tematów: polskiej gospodarki i Polski jako dobrego miejsca do inwestycji, oraz sukcesji w biznesach rodzinnych - poinformował bank.

"Polska jest otwarta na inwestycje. Mamy konserwatywną, przewidywalną politykę monetarną, mocne przywiązanie do członkostwa w UE oraz wysoki poziom produktywności przekładający się na wzrost gospodarczy" - powiedział prof. Adam Glapiński, cytowany w komunikacie.

Jak podano w komunikacie, Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF deklarował z kolei pozytywne zmiany zachodzące w regulatorze rynku finansowego. "Zmieniamy KNF w ten sposób, aby urząd był bardziej nastawiony prorynkowo, bardziej otwarty na potrzeby ludzi, dla których jesteśmy i działamy. Mogę zapewnić, że każdy przedsiębiorca chcący rozwijać w Polsce swój biznes, chcący realizować swoje idee, będzie traktowany na takich samych, równych zasadach" - stwierdził Marek Chrzanowski.

Według banku, pozytywne nastawienie do inwestowania w Polsce potwierdzili - dzieląc się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami - zaproszeni goście. Jednym z nich był Lance Uglla, prezes IHS Markit, specjalizującej się w ekonomicznej, finansowej i przedmiotowej analizie rynków. Jego firma kilka miesięcy temu otworzyła w Gdańsku nowe biuro.

Zatrudniająca już ponad 200 specjalistów od analizy danych, firma zamierza w ciągu 12-15 miesięcy podwoić zatrudnienie. "Chcemy rozwijać się w Polsce. Jakość pracy, zaangażowanie ludzi, poziom zarządzania - wszystko to jest na fantastycznym poziomie" - stwierdził Lance Uglla, cytowany w komunikacie.

Natomiast Leonardo Ferragamo z włoskiej grupy odzieżowej Ferragamo poinformował, że jego firma przymierza się do otwarcia sklepów nad Wisłą. (PAP)