Spotkanie ma na celu nie tylko wysłuchanie młodych lekarzy. Minister zdrowia w ostatnich dniach zlecał i zapoznawał się z konkretnymi analizami i przedstawi swoje propozycje - zapewnia resort zdrowia przed spotkaniem ministra Łukasza Szumowskiego z lekarzami rezydentami.

W spotkaniu, poza ministrem Szumowskim, udział weźmie także wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko, która uczestniczyła także w poprzednich rozmowach z lekarzami, oraz nowo powołany wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, wcześniej doradca premiera Mateusza Morawieckiego w ministerstwie finansów.

- Spotkanie ma na celu nie tylko wysłuchanie młodych lekarzy. Minister zdrowia w ostatnich dniach zlecał i zapoznawał się z konkretnymi analizami i przedstawi swoje propozycje - powiedziała rzecznik ministerstwa Milena Kruszewska.

Spotkanie zaplanowano na godz. 17:00 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Ostatnie rozmowy rezydentów z kierownictwem MZ odbyły się 5 stycznia, lekarze spotkali się wówczas z poprzednikiem Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia - Konstantym Radziwiłłem. Lekarze domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych.

Rzecznik prasowy Porozumienia Rezydentów OZZL Jakub Kosikowski pytany o oczekiwania lekarzy przed piątkowym spotkaniem, powiedział: - Mamy nadzieję, że pan minister Szumowski ma większy dar przekonywania pana premiera niż minister Radziwiłł. Miejmy nadzieję, że to będzie nowe otwarcie już z jakimiś propozycjami.

Kosikowski powiedział, że oczekiwania lekarzy pozostają niezmienne. Pytany, czy medycy są gotowi na kompromis, odpowiedział: - Do kompromisu zawsze, tylko to jest zawsze kompromis na zdrowiu pacjenta, bo każde zejście w dół oczekiwanego poziomu finansowania to jest mniej operacji, mniej personelu, mniej leków. Umówmy się, że słowo "kompromis" nie jest tu słowem dobrym.

W piątek rano w Polskim Radiu minister Szumowski zapewnił, że rząd przedstawi lekarzom "konkretne propozycje", nie chciał jednak zdradzić szczegółów. - Mam nadzieję, że rozmowy pójdą w dobrym kierunku - powiedział.

Szef resortu zdrowia pytany o realizację postulatu podwyższenia nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB odpowiedział: "Proszę pamiętać, że każda zmiana drobna procentu PKB to są miliardy złotych i te wahnięcia muszą być wykonywane bardzo ostrożnie. To jest odpowiedzialność ministra finansów, premiera, całego rządu. Tutaj nie da się z dnia na dzień zmienić budżetu państwa w procentowej skali".

Szumowski powiedział, że dotychczas zgodę na pracę powyżej 48 godz. tygodniowo wycofało ok. 4 tys. lekarzy. Zdaniem Porozumienia Rezydentów OZZL takich wypowiedzeń jest ok. 5 tys.