Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali osiem osób podejrzanych o działalność w grupie przestępczej zajmującej się przemytem oraz paserstwem m.in. tytoniu i alkoholu bez znaków akcyzy. Zabezpieczono towar wart ponad 3,1 mln zł.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka POSG w Białymstoku mjr Katarzyna Zdanowicz, śledztwo prowadzone jest przez Straż Graniczną z Sejn, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Suwałkach.

Do zatrzymań podejrzanych Polaków w wieku 34-57 lat doszło w województwach: podlaskim i zachodniopomorskim, gdzie funkcjonariusze SG przeszukali w sumie sześć posesji. Zabezpieczyli tam blisko 3 tony tytoniu do palenia, ok. 3 tys. litrów alkoholu niewiadomego pochodzenia, 12 kg suszu tytoniowego oraz 640 paczek papierosów bez unijnych oznaczeń akcyzy.

W sumie zatrzymano towar o szacunkowej wartości ponad 3,1 mln zł. Gdyby trafił on na rynek, Skarb Państwa straciłby na podatkach blisko 3 mln złotych.

Według ustaleń SG, grupa wprowadziła do obrotu co najmniej 191 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy wartych ok. 2,6 mln zł. Zatrzymanym prokuratura postawiła zarzuty działalności w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem były przestępstwa skarbowe; jedna z tych osób podejrzana jest o kierowanie grupą. Dwie osoby zostały aresztowane na 2 miesiące, wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe, dozory policji i zakazy opuszczania kraju połączone z zatrzymaniem paszportów.

Jak dodała mjr Zdanowicz, na poczet przyszłych kar zabezpieczono m.in. 39 tys. zł i 2,2 tys. euro. Zajęto też pięć samochodów. "Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są dalsze zatrzymania" - dodała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk