"Kolejną karuzelę podatkową ujawnili pracownicy mazowieckiej KAS. Tym razem przedmiotem oszustw podatkowych był obrót kawą. W toku czynności kontrolnych pracownicy Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu ujawnili fałszywe faktury na zakup i sprzedaż kawy na łączną kwotę ponad 10 mln zł. Jednocześnie przeprowadzono w różnych regionach Polski kontrole podatkowe 12 kolejnych podmiotów uczestniczących w obrocie tym towarem" - napisano w komunikacie Izby.

Wyjaśniono, że na podstawie szczegółowej analizy materiału dowodowego ustalono, że transakcje związane były z karuzelą podatkową. Nieuczciwy proceder polegał na zakupie kawy od zagranicznych dostawców (firmy czeskiej lub słowackiej) przez tzw. znikającego podatnika, a następnie jej sprzedaży z góry ustalonym polskim kontrahentom („buforom”).

Ostatni z polskich kontrahentów („broker”) ponownie sprzedawał kawę zagranicznej firmie, która jeszcze raz sprzedawała ją do polskiego „znikającego podatnika”, a towar trafiał do kolejnych podmiotów podatkowej karuzeli.

Reklama

Poinformowano, że w wyniku tego procederu przedsiębiorca nie odprowadził do skarbu państwa ponad 2 mln zł należności podatkowych. Całość zaległości zabezpieczono w postaci zwrotu podatku VAT w wysokości 900 tys. zł, a także na nieruchomości należącej do przedsiębiorcy.

"Wykrycie międzynarodowej karuzeli VAT w obrocie kawą, było możliwe dzięki wnikliwej analizie materiału dowodowego, odpowiedniej koordynacji działań oraz skutecznej i szybkiej wymianie informacji w jednostkach KAS" – powiedziała cytowana w komunikacie rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Anna Szczepańska.(PAP)