Uroczystość wręczenia nagród marszałka Senatu odbyła się w Izbie Wyższej. Jak mówił Stanisław Karczewski, budowanie mostów między Polską i Polonią "to dla nas - Polaków, polskiego rządu i polskiego Senatu bardzo ważne zadanie".

"Bardzo nam zależy na kontakcie z Polonią, bardzo nam zależy na tym, żeby jak najwięcej Polaków rozsianych po całym świecie czuło więź z Polską i Polakami; chciało uczyć swoje dzieci języka polskiego" - podkreślał marszałek.

To była 14. edycja konkursu. W tym roku nadesłano 33 prace, m.in. z Austrii, Belgii, Holandii, Litwy, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Ukrainy. Jak mówił wicemarszałek Senatu Michał Seweryński, dzięki konkursowi "pojawia się coraz więcej publikacji w prasie polonijnej i polskiej o naszych rodakach, żyjących z daleka od ojczyzny".

"Z nadesłanych prac wynika, jak wiele trudu rodziny, żyjące poza granicami Polski wkładają w to, by ich dzieci chciały mówić po polsku; żeby czuły się związane z Polską i miały poczucie tożsamości" - podkreślał Seweryński.

Tegoroczne jury, w którego skład wszedł wicemarszałek Senatu Michał Seweryński, senator Artur Warzocha, redaktorzy: Tomasz Barański i Wojciech Kaźmierczak oraz Aleksandra Leicht z Centrum Informacyjnego Senatu, przyznało trzy nagrody główne oraz cztery wyróżnienia.

Pierwszą nagrodę otrzymała Grażyna Preder z Polskiego Radia Koszalin za reportaż radiowy "Bukowina – Tryptyk". To "obszerny reportaż" składający się z trzech części: cz. 1. "Polacy z Pietrowiec", cz. 2. "Ballada przydrożna", cz. 3. "Plesza – 180 lat polskości". Reportaż opowiada "o życiu polskich rodzin na rumuńskiej Bukowinie, gdzie Polacy żyją od 200 lat, zachowując mowę, obyczaje, kulturę i tradycje".

Druga nagroda została przyznana Ewie Szkurłat-Adamskiej z radia Kraków za reportaż radiowy "Pan Jacek" za "niezwykle barwną opowieść o pracowitym życiu zwieńczonym ogromnym sukcesem zawodowym w otoczeniu rodziny".

Trzecie miejsce w konkursie zajęła Elżbieta Lewark z Kuriera Galicyjskiego i jej "Scenariusz z życia wzięty albo Mamo, to kim ja jestem?" za "niezwykłą formę nawiązującą do scenariusza filmowego - opowieść o dojrzewaniu do polskości i o życiu z polskością w obcym środowisku na codzień".

Wyróżnienia otrzymały Halina Świerkosz-Iwanowska z Poloniki za pracę "Polskie dzieci w Austrii" oraz Anna Leśniewska z Polskiego Radia Rzeszów za reportaż radiowy „Londyńskie Orlęta”.

Kolejne wyróżnione prace to "Edward Klonowski: nie żałuję tych lat" Ilony Lewandowskiej z Kuriera Wileńskiego oraz "Moje córki czuwają" Beaty Bruggeman-Sękowskiej w portalu communications-unlimited.nl. (PAP)

autor: Dorota Stelmaszczyk