Szef polskiego rządu w czwartek wziął udział w pierwszym dniu unijnego szczytu. Zdaniem Wiśniewskiej premier "w sposób godny i konstruktywny" zaprezentował stanowisko Polski w ważnych aspektach. "Po raz pierwszy Mateusz Morawiecki jako premier musiał się zmierzyć z bardzo poważnymi wyzwaniami" - podkreśliła.

Europosłanka wskazała, że premier Morawiecki wyraził w imieniu Polski zgodę na formalne powołanie nowej struktury w dziedzinie obronności UE (PESCO). "Uważamy, że współpraca w ramach PESCO to dobry kierunek i przyjmujemy z zadowoleniem tę inicjatywę" - zaznaczyła.

Wiśniewska podkreśliła, że "jeśli chcemy budować nasz wzrost gospodarczy, to również poprzez rozwój przemysłu obronnego". "Jeżeli będziemy uczestniczyć w PESCO, nasz przemysł obronny będzie mógł produkować dla tego wewnętrznego sojuszu obronnego" - przekonywała europosłanka.

Reklama

Podczas pierwszego dnia unijnego szczytu zainaugurowane zostało PESCO oraz dyskutowane były m.in. sprawa migracji, przedłużenia sankcji wobec Rosji oraz przeniesienia przez USA ambasady w Izraelu do Jerozolimy. Drugiego dnia szczytu Morawiecki będzie uczestniczył w dyskusji szefów państw i rządów UE dotyczącej m.in. strefy euro oraz Brexitu. (PAP)