Czterech członków grupy wyłudzającej podatek VAT zatrzymali śląscy policjanci. Według ustaleń śledztwa, w wyniku działalności oszustów Skarb Państwa Stracił co najmniej 3,4 mln zł. Policjanci zabezpieczyli samochody podejrzanych o łącznej wartości ponad 800 tys. zł.

Trzech spośród zatrzymanych zostało aresztowanych na trzy miesiące – podał w sobotę zespół prasowy śląskiej policji.

Śledztwo w tej sprawie, pod nadzorem katowickiej prokuratury okręgowej, prowadzi Wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej. Grupa wyłudzająca podatek działała w latach 2014-2015 na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Jej członkowie popełniali przestępstwa polegające na wystawianiu i przyjmowaniu nierzetelnych faktur VAT oraz składaniu nierzetelnych deklaracji podatkowych.

Kilka dni temu policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali w tej sprawie cztery osoby. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli ich mienie w postaci kilku samochodów o wartości przekraczającej 800 tys. zł.

Reklama

Wobec trzech podejrzanych, w tym podejrzanego o kierowanie grupą, Prokuratura Okręgowa w Katowicach skierowała wnioski do aresztowanie. Sąd się do tego przychylił. Czwarty jest pod dozorem policji i ma zakaz opuszczania kraju.

To kolejne w ostatnich dniach w woj. śląskim zatrzymanie dotyczące oszustw na podatku VAT. Pod koniec listopada CBA poinformowało o ujęciu sześciu osób podejrzanych o udział w grupie zajmującej się handlem fikcyjnymi fakturami VAT z branży budowlanej. Przy zatrzymanych znaleziono faktury na kwotę ponad 600 tys. zł, część z nich agenci CBA ujęli na gorącym uczynku w jednym z hoteli w Katowicach, w trakcie przekazywania sobie faktur. Jak podała później prokuratura, zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutów czterem osobom. Przyznały się one do winy.

Wyłudzanie podatku VAT jest problemem w całej Unii Europejskiej. Według unijnego komisarza ds. gospodarczych Pierre'a Moscoviciego najbardziej ostrożne szacunki mówią o tym, że budżety krajów UE tracą ok. 50 mld euro rocznie z powodu oszustw związanych z podatkiem VAT. W czwartek Komisja Europejska przedstawiła nową propozycję, dzięki której UE ma stać się bardziej odporna na oszustwa związane z podatkiem VAT w handlu między państwami członkowskimi.