Wystawna rezydencja zbiegłego do Rosji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza ostatecznie przeszła w ręce skarbu państwa – poinformował w czwartek ukraiński minister ekologii i środowiska Ostap Semerak.

Decyzję w tej sprawie podjął Najwyższy Sąd Gospodarczy w Kijowie – napisał minister na Facebooku.

Wcześniej w sierpniu gospodarczy sąd apelacyjny unieważnił umowy o dokonanej w 2007 roku prywatyzacji rezydencji państwowej Meżyhiria, w której przez lata mieszkał Janukowycz.

Meżyhiria to 135-hektarowa, otoczona wysokim ogrodzeniem posiadłość, do której Janukowycz przeprowadził się, gdy po raz pierwszy był premierem Ukrainy w latach 2002-2004.

Do byłego prezydenta formalnie należało zaledwie 1,7 hektara ziemi, jednak do dyspozycji miał cały ośrodek z luksusowymi domami, kortami tenisowymi i sztucznymi jeziorami.

W 2007 r. Meżyhiria została przejęta od państwa przez spółki związane z Janukowyczem i jego otoczeniem. W 2014 r., po ucieczce Janukowycza z Ukrainy, rezydencja została otwarta dla zwiedzających. Znaleziono w niej wówczas wiele dokumentów, które świadczyły m.in. o przekupywaniu sędziów, oraz akta personalne niebezpiecznych dla Janukowycza dziennikarzy.

Janukowycz jest obecnie oskarżony na Ukrainie o zdradę stanu. W związku z tym, że nie stawia się na posiedzeniach sądu, jest sądzony zaocznie.

Proces Janukowycza dotyczy wydarzeń na kijowskim Majdanie Niepodległości z przełomu lat 2013 i 2014. 21 listopada 2013 roku, gdy władze Ukrainy ogłosiły, że odkładają podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, na Majdanie rozpoczęły się protesty zwolenników integracji europejskiej.

W wyniku brutalnych działań sił bezpieczeństwa przeciwko demonstrantom pokojowe początkowo wiece przekształciły się w demonstracje przeciwko ekipie Janukowycza. W walkach ulicznych zginęło ponad 100 osób. W następstwie protestów w lutym 2014 roku Janukowycz zbiegł do Rosji, gdzie przebywa do dziś.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)