Lubnauer w sobotnich wyborach szefa Nowoczesnej pokonała założyciela i dotychczasowego przewodniczącego Ryszarda Petru, podkreślała, że chciałaby "Polski wolnej, dobrze zorganizowanej i promującej aktywność - Polski, z której wszyscy możemy być dumni".

Posłanka jest absolwentką matematyki na Uniwersytecie Łódzkim. Posiada tytuł doktora nauk matematycznych w specjalności teoria prawdopodobieństwa na podstawie pracy pt. "Twierdzenia graniczne w teorii prawdopodobieństwa kwantowego".

Pracowała jako nauczyciel w szkole średniej oraz na Uniwersytecie Łódzkim.

W latach dziewięćdziesiątych działała w Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności. Była członkinią ostatniego zarządu UW. Zasiadała także w radzie miejskiej Łodzi III kadencji.

W latach: 2001 i 2005 bezskutecznie kandydowała do Sejmu. Sukces odniosła dopiero w wyborach w 2015 roku, wystartowała wtedy z okręgu łódzkiego z pierwszego miejsca na liście Nowoczesnej Ryszarda Petru. Uzyskała mandat posłanki VIII kadencji. W 2016 została wiceprzewodniczącą ugrupowania, od stycznia do maja 2017 była jego rzecznikiem prasowym, a w kwietniu tego samego roku objęła przewodnictwo w klubie poselskim.

25 listopada 2017 została wybrana na przewodniczącą ugrupowania, pokonując w głosowaniu założyciela tej partii Ryszarda Petru. Głosowało na nią 149 członków partii. Na jej kontrkandydata - 140.