To będą ostre, brutalne kampanie; nasz kraj wypełniony jest emocjami, więc emocje będą na pewno - powiedział PAP socjolog dr Ryszard Żółtaniecki o przygotowaniach do wyborów samorządowych.

"Większa część Polaków większą wagę przywiązuje do wyborów samorządowych niż do parlamentarnych" - uważa socjolog. Tłumaczy to tym, że wybory samorządowe dotyczą spraw, które są "bezpośrednio związane z ludzkim losem".

Dr Ryszard Żółtaniecki spodziewa się, że przyszłorocznym wyborom samorządowym będą towarzyszyć duże emocje:

"Nasz kraj wypełniony jest emocjami, więc emocje będą na pewno. Będą się tam również mieszały wątki ogólnokrajowe, szczególnie w dużych miastach, takich jak Kraków, Łódź, Warszawa. To będą ostre, brutalne kampanie" - przewidywał Ryszard Żółtaniecki, jednak, jak powiedział, nie jest w stanie przewidzieć jaki będzie wynik.

Jego zdaniem przyszłoroczne wybory będą "probierzem tego, do jakiego stopnia Polacy są w stanie zmobilizować się jako obywatele, a od tego będzie zależeć frekwencja".

Wg socjologa specyfika wyborów samorządowych jest taka, że w wielu miejscach dominują w nich ugrupowania lokalne, które nie mają przełożenia na partie polityczne. Żółtaniecki jest przekonany, że "część wybranych, będzie właśnie kandydatami lokalnych, miejscowych ugrupowań czy ruchów obywatelskich".

Ponadto, w jego opinii podczas wyborów samorządowych będzie można sprawdzić, jak wygląda sytuacja "w terenie". Czy "rzeczywiście tam, w terenie PiS odebrało elektorat PSL". Socjolog twierdzi, że będzie można też zbadać w jakiej sytuacji znajdują się partie opozycyjne: "Zobaczymy czy Nowoczesna jest w ogóle przygotowana do tych wyborów, czy wysunie swoich kandydatów. Nowoczesna ma bardzo słabe struktury terenowe" - zaznaczył socjolog.

Ryszard Żółtaniecki zastanawiał się również, czy ewentualna wygrana PiS byłaby "potwierdzeniem tendencji ogólnokrajowej". Jednak, jak zaznaczył: "trudno w tej chwili przewidywać, jak będzie naprawdę, bo emocje są tak rozchwiane, wszystko jest tak rozchybotane, że mogą decydować tak naprawdę drobne elementy. Jakiś jeden błąd w kampanii wyborczej i później może ta lokalna scena polityczna wyglądać zupełnie inaczej".

Socjolog przewidywał, że gdyby wybory samorządowe wygrała opozycja, to ten sukces byłby "taką rewitalizacją, bo w tej chwili jest z opozycją bardzo źle, kondycja Platformy i innych partii opozycyjnych jest zła. Więc to może być to coś co zrewitalizuje te partie i da im energię do walki w wyborach parlamentarnych" - podkreślił Ryszard Żółtaniecki.