Jeżeli Platforma, PSL i Nowoczesna się dogadają, to jest duże zagrożenie, że Rafał Trzaskowski wygra wybory na prezydenta Warszawy - ocenił Adam Andruszkiewicz z Kukiz'15. Jak dodał, wtedy trzeba będzie rozważyć, by Kukiz'15 podjął współpracę ze Zjednoczoną Prawicą.

Lider PO Grzegorz Schetyna oświadczył w czwartek, 2 listopada, że chciałby, by Rafał Trzaskowski był kandydatem Platformy i całej zjednoczonej opozycji w wyborach na prezydenta m.st. Warszawy. Wcześniej Nowoczesna zapowiedziała, że jej kandydatem na to stanowisko będzie członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji Paweł Rabiej.

- Grzegorz Schetyna dokonuje polityki faktów dokonanych, czyli namaszcza pana Trzaskowskiego na, jakby, kandydata całej tej opozycji - PO, PSL i Nowoczesnej - powiedział poseł klubu Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz w TVP Info. - Ja oczywiście nie będę w takiej koalicji uczestniczył, nie ma takiej możliwości - oświadczył.

- Słyszymy tutaj, że są deklaracje, że przy zmianie ordynacji być może wspólnie dogadają się: Platforma, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe. Jeżeli tak będzie, to wtedy jest duże zagrożenie, że, niestety, pan Trzaskowski może wygrać - ocenił Andruszkiewicz.

Jego zdaniem w takiej sytuacji Rafał Trzaskowski "będzie miał duże poparcie, wsparcie wszystkich ugrupowań". - W mojej opinii to jest duże zagrożenie i być może wtedy będzie trzeba rozważyć, aby Kukiz'15, łącznie ze Zjednoczoną Prawicą również podjął współpracę, aby wystawić taką osobę, która wygra - powiedział. Zjednoczona Prawica to PiS, Solidarna Polska i Porozumienie - nowe ugrupowanie Jarosława Gowina.

Jak pokreślił Andruszkiewicz, w Warszawie nie powinien rządzić ktoś, kto może mieć powiązania z reprywatyzacją i przypomniał, że w 2010 roku Rafał Trzaskowski kierował kampanią wyborczą Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Musimy zrobić wszystko, aby to była osoba uczciwa, z tej prawej sceny patriotycznej - dodał.

Zapytany o ewentualnego kandydata, powiedział, że "o nazwisku będą decydować liderzy". - Ja tylko mogę sugerować, że powinniśmy się wszyscy dogadać po tej prawej stronie - zaznaczył.