Strona internetowa Hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego została zaatakowana przez hakerów - poinformowała w sobotę rzeczniczka tego sądu. Na kontach powiązanych z grupą hakerską Anonymous w mediach społecznościowych ogłoszono akcję o nazwie "uwolnić Katalonię".

Rzeczniczka zapewniła, że w następstwie ataku nie zostały wykradzione wewnętrzne informacje Trybunału.

Hiszpański departament ds. bezpieczeństwa narodowego, który podlega premierowi Mariano Rajoyowi, ostrzegł w piątek wieczorem, że grupa Anonymous szykuje liczne cyberataki. Departament poinformował, że w ostatnich tygodniach na stronach rządowych hakerzy zamieszczali hasła poparcia dla niepodległości Katalonii.

W nagraniu, które opublikowano na koncie na YouTubie powiązanym z Anonymous, grupa ogłosiła, że w sobotę przeprowadzi liczne działania w ramach "operacji uwolnić Katalonię".

Trybunał Konstytucyjny unieważnił we wtorek ustawę przyjętą 6 września przez regionalny parlament Katalonii, która umożliwiała rozpisanie referendum w sprawie secesji tego regionu. Trybunał uznał ją za niezgodną z ustawą zasadniczą.

W referendum z 1 października w Katalonii 90,18 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu; w plebiscycie wzięło udział ok. 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.

W sobotę w Madrycie trwa nadzwyczajne posiedzenie rządu centralnego, który ma zdecydować, jakie środki wprowadzić, aby tymczasowo przejąć władzę w Katalonii.