Wsparcie dla Polaków mieszkających poza granicami kraju na Wschodzie oraz dyplomacja kulturalna jest niezwykle ważna; w sumie w tym roku wydaliśmy 176 mln zł na ten cel i na wspieranie rozwoju państw i gospodarek naszych wschodnich sąsiadów – powiedział wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.

Cichocki uczestniczył w rozpoczętej w czwartek konferencji pt. "Polska Polityka Wschodnia 2017", zorganizowanej przez Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Wojnowicach (Dolnośląskie).

Wiceszef resortu podkreślił, że wsparcie Polaków, mieszkających poza granicami kraju na Wschodzie, jest niezwykle ważne dla MSZ. "Równie istotne jest wspieranie rozwoju państw i gospodarek naszych wschodnich sąsiadów. W sumie na te cele wydaliśmy 176 mln zł, które trafiły na Ukrainę, do Białorusi, Mołdawii i Gruzji" - poinformował wiceminister.

Jego zdaniem, po raz pierwszy w historii polityka Partnerstwa Wschodniego, prowadzona przez Polskę, przyniosła bardzo wymierne efekty.

"Widać, ze Partnerstwo Wschodnie naprawdę żyje, skoro te państwa, a głównie Gruzja, Ukraina i Białoruś potrafiły pomiędzy sobą uzgodnić wiele kwestii” - powiedział Cichocki.

Zaznaczył, że w ocenie polskiej dyplomacji, strona ukraińska widzi w Polsce realnego sojusznika w koniecznych reformach oraz na drodze do Unii Europejskiej.

"W niedzielę i poniedziałek w Kijowie wicepremier Piotr Gliński będzie prowadził z Ukraińcami dialog na tematy historyczne" - powiedział wiceszef resortu spraw zagranicznych.

Podkreślił, że obecnie kluczowe dla bezpieczeństwa w tym regionie będzie rozmieszczenie misji ONZ na Ukrainie. "My jako członek NATO jesteśmy jak najbardziej zainteresowanie tym rozmieszczeniem, ponieważ taka misja na terenie Ukrainy zapewnia większe bezpieczeństwo także Polsce. Strona ukraińska to rozumie" - mówił Cichocki.

W trakcie konferencji Kolegium Europy Wschodniej wręczyło swą doroczną nagrodę. W 2017 r. laureatem został niemiecki ekspert od spraw wschodnich, analityk polityczny Cornelius Ochman.