Autopromocja

Wart 1,3 mln euro obraz zniszczony przez nastolatka

Tajpej, zniszczenie obrazu, sierpień 2015
Tajpej, zniszczenie obrazu, sierpień 2015Inne
25 sierpnia 2015

12-latek podczas szkolnej wycieczki w tajwańskim muzeum przewrócił się i uszkodził 350-letni obraz włoskiego malarza Paolo Propory.

Paolo Porpora "Martwa natura z kwiatami", olej na płótnie, ok. 1660 r.
Paolo Porpora "Martwa natura z kwiatami", olej na płótnie, ok. 1660 r.

Szkolna wycieczka zwiedzała wystawę malarstwa w jednym z muzeów w Tajpej, stolicy Republiki Chińskiej (Tajwanu). Nastolatek trzymający w dłoni kubek z napojem nie zauważył za sobą osłaniającego obraz białego podestu, potknął się i przytrzymał oburącz o cenny obraz, uszkadzając go w ten sposób. Całe zdarzenie, trwające zaledwie kilkanaście sekund, zarejestrowała kamera monitorująca sale wystawowe. Chłopiec zniszczył niechcący XVII-wieczny obraz o nazwie "Kwiaty" autorstwa Paolo Porpory. Jego rynkowa wartość wyceniana była na 1,3 mln euro.

Organizatorzy wystawy nie zapowiedzieli roszczeń finansowych wobec rodziny chłopca. Kuratorka wystawy, Sun Chi-hsuan, powiedziała, że obraz został już zabezpieczony i zostanie oddany do Włoch, skąd został pożyczony z prywatnej kolekcji. Obraz był częścią wystawy o nazwie "Twarz Leonardo. Obrazy geniusza", w ramach której pokazywanych jest łącznie 55 dzieł autorstwa włoskich mistrzów malarstwa. Wystawa w Tajpej potrwa jeszcze do 20 września.

Włoski malarz Paolo Porpora żył i tworzył w XVII wieku we włoskim Neapolu. Głównym tematem jego dzieł była martwa natura. Był uczniem Giacoma Recco. Zniszczony obraz był jedynym znanym, który nosił podpis tego artysty.

Przypadkowe zniszczenie cennego dzieła w Tajpej to nie pierwszy przypadek tego typu. W 2006 jeden ze zwiedzających muzeum w brytyjskim Cambridge potknął się o własne sznurowadła i upadając zniszczył trzy bardzo kosztowne i unikatowe chińskie wazy.

Autopromocja
381367mega.png
381364mega.png
381208mega.png
Źródło: gazetaprawna.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.