W sobotę o spotkaniu prezydenta z szefem PiS oraz o projektach ustaw o KRS i SN politycy rozmawiali w radiowej Trójce.

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, przypomniał, że piątkowe spotkanie Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego - które dotyczyło reformy wymiaru sprawiedliwości - odbyło się "w ścisłe cztery oczy". "To było dobre, konstruktywne spotkanie" - ocenił.

W piątek Łapiński poinformował, że podczas rozmów prezydent Duda nie zaprezentował swoich projektów ustaw ws. KRS i SN Jarosławowi Kaczyńskiemu, za to szef partii rządzącej przedstawiał swoje propozycje.

"Teraz na pewno te propozycje są jeszcze analizowane przez prezydenta i przez prawników. Zobaczymy, jaki będzie finał. Ustawy są już na ukończenie, natomiast zawsze do końca trwają jakieś prace" - mówił minister. "W poniedziałek będzie wiadomo, jak wyglądają te ustawy" - dodał Łapiński. Przekonywał również, że propozycje prezydenta będą "dobrymi ustawami".

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski cytował słowa Kaczyńskiego, który ocenił - po spotkaniu z prezydentem - że "droga do kompromisu jest otwarta" i sądzi, "że po prostu prędzej czy później" dojdzie do porozumienia z Dudą.

Według Kalinowskiego prezydent jest "w niezwykle trudnej sytuacji". "Ten kompromis można być ująć tak, że wilk ma być syty i owca cała - wilkiem tutaj jest Jarosław Kaczyński" - dodał.

W odpowiedzi wicemarszałek Joachim Brudziński podkreślił: "Dowiedziałem się, że mamy w tej bajce wilka, mamy baranka, to dopowiem, że mamy też pastuszków - pastuszkiem jest pan Petru, pan Kosiniak-Kamysz i pan Grzegorz Schetyna - z takim badylkiem w ręku. Nad wami fruwa motylek. Wy jesteście tacy spolegliwi i tacy dobrzy, że chcielibyście tak ten spór rozwiązać, żeby było tak, jak było - żeby zostało po staremu".

Brudziński zauważył, że zarówno prezydent Duda, jak i Zjednoczona Prawica obiecali "realną" reformę wymiaru sprawiedliwości. "Tak, jak powiedział wczoraj Jarosław Kaczyński, droga do tego porozumienia jest otwarta. Ja wierzę głęboko w to, że Andrzej Duda - który wygrał wybory również dzięki temu, że obiecał Polakom realną reformę wymiaru sprawiedliwości - słowa dotrzyma i tutaj się na pewno porozumie" - powiedział Brudziński.

Poseł Grzegorz Długi (Kukiz'15) zauważył, że "większość Polaków bardzo tęskni za spokojem". "Ta gorąca wrzawa, która od dłuższego czasu jest dookoła różnych tematów, w tym tematu sądownictwa, powoduje uczucie niepewności i zagrożenia" - ocenił. "To nie pomaga w naszym codziennym życiu. Chciałbym, aby porozumienie chociaż w obozie władzy wspomagało poczucie spokoju. Chciałbym, żebyśmy mogli dyskutować o konkretnych rozwiązaniach, a nie żebyśmy się nawzajem +mordowali+" - podkreślił polityk.

Zdaniem wicemarszałek Sejmu Barbary Dolniak (Nowoczesna), zmiany w prezydenckich projektach ustaw o KRS i SN będą "niewielkie" w porównaniu do tego co proponowało PiS. "Tego się właśnie obawiam, bo słyszę od najważniejszych przedstawicieli w Prawie i Sprawiedliwości, że nie odpuszczą tej formuły reformy, którą sobie założyli. Skoro tak, to czego możemy się spodziewać?" - powiedziała.

Poseł Andrzej Halicki (PO) wyraził nadzieję, że po przedstawieniu swoich propozycji, prezydent nie skieruje ich od razu do Sejmu. "Zapowiadane były szerokie konsultacje. Mam nadzieję, że to jedno spotkanie przy kawie nie będzie tym, co miało być szerokimi konsultacjami i będziemy mogli jeszcze na ten temat rozmawiać, także w gronie ugrupowań opozycyjnych" - podkreślił polityk Platformy.

Piątkowe spotkanie prezydenta z liderem PiS, które odbyło się w Belwederze trwało ok. 1,5 godziny. Było to już drugie spotkanie Dudy i Kaczyńskiego dotyczące reformy sądownictwa, pierwsze odbyło się na początku września. W poniedziałek Andrzej Duda ma przedstawić swoje projekty ustaw o SN i KRS.

Kaczyński skomentował spotkanie w piątek w TVP Info, mówiąc że "droga do porozumienia jest otwarta" i nie wydaje mu się, "żeby była specjalnie trudna do przebycia". "Sądzę, że po prostu prędzej czy później - mam nadzieję, że szybko - dojdziemy do porozumienia" - podkreślił prezes PiS.

Według rzecznika prezydenta Krzysztofa Łapińskiego piątkowe spotkanie Dudy z Kaczyńskim odbyło się w cztery oczy. Jak dodał prezes PiS przedstawił na piśmie postulaty dotyczące ustaw o SN i KRS.

24 lipca prezydent Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa; zapowiedział też przygotowanie swoich projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy. Projekty mają być przedstawione 25 września.

Anna Tustanowska (PAP)