Myślę, że prezydentowi Andrzejowie Dudzie zależy na tym, żeby jego projekty dotyczące reformy sądownictwa bez przeszkód zdobyły większość w Sejmie i w Senacie; dziś tę większość stanowi klub PiS - podkreślił we wtorek wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS).

Bielan podkreślił we wtorek w radiu RDC, że nie zna ostatecznej wersji projektów ustaw prezydenta o SN i KRS. "Z tego co wiem pan prezydent nie zaprezentował żadnego konkretnego projektu podczas rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim" - zauważył.

"Ostateczna decyzja w sprawie tych projektów należy do prezydenta. Ale pamiętajmy, co się potem dzieje z tymi projektami. One muszą trafić do Sejmu i Senatu i zdobyć większość. Myślę, że panu prezydentowi zależy na tym, żeby jego projekty bez przeszkód tę większość zdobyły. Dziś większość w Sejmie i Senacie stanowi klub PiS" - podkreślił wicemarszałek.

Na pytanie, czy gdy projekty trafią do Sejmu, będzie kolejna odsłona napięcia między PiS a prezydentem, czy zakończenie tego sporu, Bielan podkreślił: "Biorąc pod uwagę nasze notowania i stan opozycji, coś, co jest dla nas największym zagrożeniem to spory wewnątrz obozu rządowego i między obozem rządowym a panem prezydentem".

"Myślę, że wszyscy czołowi politycy naszego obozu zdają sobie z tego sprawę. Co oczywiście nie oznacza, że historia nie zna przypadków, że politycy zachowują się nieracjonalnie, emocjonalnie i do takich sporów dochodzi. Mam nadzieję, że tak w tej sprawie nie będzie. Liczę na to, że projekty pana prezydenta będą w sposób realny reformować wymiar sprawiedliwości, nie będą kosmetyką" - powiedział Bielan.

Jak zauważył, pan prezydent Duda podkreślał, że zależy mu na reformie wymiaru sprawiedliwości. "Jestem dobrej myśli" - mówił wicemarszałek.