Szef MON Antoni Macierewicz jest jednym z ludzi, którzy mają najpiękniejszą kartę opozycyjną; zarzucanie mu powiązań z Rosją jest "wybitną perfidią", prowadzoną przez część środowisk i niektóre media - powiedział wiceminister obrony Michał Dworczyk.

W poniedziałkowym wydaniu tygodnika "Sieci Prawdy", opublikowane zostały dwa teksty, dotyczące książki dziennikarza Tomasza Piątka pt. "Macierewicz i jego tajemnice". Zdaniem autorów tekstów, książka Piątka "to klasyczny przykład grafomanii i hochsztaplerki, a także podręcznikowy przykład paszkwilstwa". Autorzy wskazują także, że zmasowana kampania w zachodnich mediach, które bez żadnej refleksji przekazują "manipulacje i półprawdy zawarte w książce", ma niewiele wspólnego z dziennikarstwem, za to sporo z celowymi działaniami wymierzonymi w wizerunek Polski.

Dworczyk powiedział w poniedziałek w telewizji wPolsce.pl, że publikacja tygodnika "dobrze opisuje mechanizm budowania narracji polskiej i międzynarodowej o rzekomych powiązaniach ministra Macierewicza i zaniepokojeniu świata tym faktem", a także "mechanizm manipulacji, powtarzania plotek i pomówień, generowanych przez wąska grupę osób i w oparciu o wąską grupę osób".

"Często osoby, które tworzą teksty w Polsce również mają wpływ na teksty pojawiające się zagranicą, a następnie te zagraniczne (teksty) są cytowane jako wyraz niepokoju mediów zachodnich ws. ministra Macierewicza" - tłumaczył Dworczyk.

Zdaniem wiceszefa MON, "bardzo dużo grup i środowisk ma interesy w tym, żeby atakować i niszczyć Macierewicza, człowieka, który - jak podkreślił - realizuje reformy, zarówno w polskich siłach zbrojnych, jak i w polskim przemyśle obronnym. "Antoni Macierewicz jest jednym z ludzi, którzy mają najpiękniejszą kartę opozycyjną, (był) wielokrotnie zatrzymywany, internowany, wieziony przez służby PRL. Człowiek, który zawsze wskazywał na zagrożenie ze strony Rosji" - powiedział Dworczyk.

"Zarzucanie mu powiązania z Federacją Rosyjską jest wybitną perfidią, ale trzeba przyznać, konsekwentnie prowadzoną przez część środowisk opozycji i niektóre media" - ocenił Dworczyk.

Książka Tomasza Piątka pt. "Macierewicz i jego tajemnice" - jak wynika z informacji podawanych przez wydawcę - opisuje i dokumentuje m.in. "powiązania ministra z wybitnym gangsterem-finansistą Siemionem Mogilewiczem", który - jak podano - "współpracuje z sowieckim/rosyjskim wywiadem wojskowym GRU, jak również z samym Władimirem Putinem".

Pod koniec czerwca szef MON złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Tomasza Piątka. Wcześniej, politycy opozycji wezwali ministra obrony, aby wytłumaczył się z powiązań z b. współpracownikami SB oraz służb ZSRR i Rosji, które wymienia w swej książce Tomasz Piątek.