82 nagrobki w kwaterze powstańczej Batalionów Gozdawa i Chrobry I zostały wymienione podczas pierwszego etapu remontu na Wojskowych Powązkach. Na nowych betonowych krzyżach umieszczono symbole Polski Walczącej i wykonane z piaskowca tabliczki epitafijne.

Remont, jak poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz, to efekt współpracy wojewody i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Działania te, zaakceptowane przez środowiska obu formacji powstańczych, rozpoczęły się w czerwcu. "Dokonano wymiany 82 starych nagrobków w formie +krzyżomiecza+ na nowe betonowe krzyże o wysokości 137 cm, z umieszczonymi symbolami Polski Walczącej oraz wykonanymi z piaskowca tabliczkami epitafijnymi. Dane osobowe Powstańców, ich pseudonimy oraz stopnie wojskowe zostały zweryfikowane przez pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego" - podaje rzeczniczka.

Remont ze środków wojewody kosztował 94,5 tys. zł. Prace obejmowały wymianę 46 betonowych krzyży, mycie obrzeży kwatery i wyłożenie powierzchni murawą. Jak informuje rzeczniczka wojewody, ukończono również prace na terenie kwatery A 24 – żołnierzy Batalionu Miotła. Dokonano tam ponownego wykucia inskrypcji epitafijnych na 12 grobach żołnierzy Oddziału Dyspozycyjnego A Kedywu Okręgu Warszawa AK walczących w powstaniu warszawskim w szeregach wspomnianej formacji.

Jesienią ma się rozpocząć remont Cmentarza Powstańców Warszawy w Powsinie. Przeprowadzona ma zostać rewitalizacja otoczenia centralnego pomnika i wymiana obrzeży kwater wojennych.

Służby prasowe wojewody mazowieckiego przypominają, że pod jego opieką znajduje się również Cmentarz Powstańców Warszawy, na których spoczywa ponad 104 tys. ofiar cywilnych i uczestników zrywu. W całym województwie wojewoda opiekuje się ponad 1,3 tys. obiektów. Są to pojedyncze i zbiorowe mogiły na cmentarzach parafialnych, kwatery oraz cmentarze wojenne, w których spoczywają tysiące żołnierzy. Pod opieką wojewody jest również kwatera "Ł" na Wojskowych Powązkach, gdzie powstał Panteon – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych.

Na utrzymanie i remonty grobów oraz cmentarzy wojennych na terenie m.st. Warszawy wojewoda mazowiecki przeznacza rocznie, jak podaje jego rzeczniczka, 1,8 mln zł.