Straż Przybrzeżna USA poleciła statkom i samolotom unikanie w najbliższy weekend określonych akwenów Pacyfiku między Hawajami a wyspą Kodiak w stanie Alaska, z której zostanie dokonany kolejny test systemu obrony przeciwrakietowej THAAD.

Testy te wiążą się z zagrożeniem ze strony Korei Północnej, która w ostatnim czasie przeprowadziła szereg prób z rakietami balistycznymi.

Wcześniej w tym miesiącu amerykańska Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA) dokonała udanego testu dwóch antyrakiet THAAD wystrzelonych ze znajdującego się na Kodiak Kompleksu Portu Kosmicznego Pacyfiku/Alaska. Jak oświadczył dyrektor MDA do spraw kontaktów z opinią publiczną Chris Johnson, test ten "potwierdził zdolność THAAD do przechwytywania pocisków balistycznych zasięgu pośredniego".

"Pierwszy pocisk osiągnął cel. Drugi pocisk wystrzelono dla sprawdzenia procedur operacyjnych" - dodał Johnson.

Drugi test z wyspy Kodiak wypróbuje zdolność THAAD do przechwytywania pocisków balistycznych zasięgu pośredniego (czyli od 3 do 5,5 tys. kilometrów) w atmosferze ziemskiej - poinformowała Leah Garton z działu kontaktów z opinią publiczną MDA.

System THAAD (Terminalnej Wysokościowej Obrony Strefowej) przeznaczony jest do niszczenia głowic pocisków balistycznych w ostatniej (terminalnej) fazie ich lotu. W ostatnich 14 próbach wykazał 100 proc. swej skuteczności. W związku z zagrożeniem rakietowym ze strony Korei Północnej elementy THAAD rozmieszczono na będącej nieinkorporowanym terytorium USA wyspie Guam na Oceanie Spokojnym oraz w Korei Południowej.